TEŞVİKLER

Elektrik Araçlar (Taşıtlar) Hangi Ülkede Nasıl Vergileniyor?

Elektrikli Araç (Taşıt) Nedir? Kaç Tür Elektrikli Taşıt Var?

Elektrikli araçlar için 3 ana sınıflamadan bahsetmek mümkün:

Şarj Edilebilir Elektrikli Araçlar (Battery Electric Vehicles- BEV): Bu araçlar, şarj edilebilir bir elektrik batarya ile çalışan ve “yüzde 100 elektrikli” olarak tanımlanan araçlardır.

Hibrit Araçlar (HEV): Hibrit araçlar, içerisinde hem konvansiyonel fosil yakıtlı motor, hem de elektrikli motor (batarya) barındıran araçlardır. Belirli hızın altında araç bu batarya ile çalışır. Fosil yakıtlı motorlar ise hem yüksek hıza çıkıldığında devreye girer, hem de hareketlendirdiği tekerlek ve fren sistemi bataryanın dolmasını sağlar.

Şarj Edilebilir Hibrit Araçlar (Plug-in Hybrid Electric Vehicles – PhEV): Adından da anlaşılacağı üzere, bu araçlar içerisinde hem fosil yakıtlı motor hem de bir dış kaynakla şarj edilebilir elektrik batarya barındıran araçlardır.

TABLO: Çeşitli Ülkelerde Elektrikli Araçlar İçin Sağlanmış Teşvikler

Ülke Teşvikler
Almanya Elektrikli araçlar yıllık motorlu taşıtlar vergisinden trafiğe tescil tarihinden itibaren 10 yıl boyunca istisna tutulmuştur.
Avusturya Elektrikli araçlar akaryakıt tüketim vergisi ve aylık olarak alınan motorlu taşıt vergisinden istisnadır.
Belçika Elektrikli ve elektrik şarjlı hybrid araçlar, Flanders bölgesinde kayıt vergisinden istisnadır. Elektrikli araçlar yıllık motorlu taşıtlar vergisini düşük oranlı olarak ödemektedirler.

Şirket araçlarının giderlerinin indirilebilir gider olarak kabul edilen kısmı için farklılaşmaya gidilmiştir. Sıfır emisyona sahip araçlar için gider yazma oranı %120, CO2 emisyon oranı 1 ile 60 gr/km olan araçlar için %100 ve 60 gr/km’nin üzerindeki araçlar için indirim oranı %50’den %0’a kadar aşamalı olarak düşmektedir.

Çek Cumhuriyeti Elektrikli, hibrid ve diğer alternatif yakıtlı araçlar yol vergisinden istisna tutulmuştur. Ancak, tamamen ticari amaçla kullanılan araçlar için istisna söz konusu değildir.
Danimarka Ağırlığı 2000 kg’ın altında olan elektrikli araçlar tescil vergisinden müstesnadır. Bu istisnanın hybird araçlar için geçerliliği yoktur.
Finlandiya Motorlu araçların tescili sırasında alınan CO2 emisyonuna dayalı vergi, elektrikli araçlardan minimum oran (%5) üzerinden alınmaktadır.
Hollanda Elektrikli araçlar tescil vergisinden istisna tutulmuştur. Ayrıca, maksimum 50 g/km’ye kadar CO2 emisyonuna sahip araçlar yıllık motorlu taşıtlar vergisinden istisna tutulmuştur.
Macaristan Elektrikli araçlar hem tescil vergisi hem de motorlu taşıtlar vergisinden istisnadır.

16.04.2017

vergidosyasi.com