motorlu taşıtlar vergisi

2019 Yılında Motosikletler İçin Ne Kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödenecek?

2019 Yılı Motosiklet MTV Tutarları

2019 yılında silindir hacmi ve yaşı itibariyle motosikletler için ödenecek motorlu taşıtlar vergisi (MTV) tutarları aşağıdaki tablodadır:

motosiletler için 2019 yılı mtv motorlu taşıtlar vergisi.PNG

Örnek: 300 cm3 silindir hacmine sahip 5 yaşında bir motosiklet için ikinci satıra denk gelen yaş aralığı olan 4-6 yaş olan sütunun kesiştiği 252 TL motorlu taşıtlar vergisi ödenecektir.

2019 yılında motosiklet için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi (MTV) tutarını hesaplamak için İnternet Vergi Dairesinin aşağıdaki linkine tıklayınız. Burada motosikletin yaşı, silindir hacmi bilgileri girilerek MTV tutarını hesaplatabilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki linki tıklayınız.

Linki tıkladığınızda aşağıdaki sayfa açılacaktır.

motorlu taşıtlar vergisi hesaplama 1

Bu sayfada sarı ile işaretlediğimiz “Hesaplamalar” butonunu tıklayın. Bunun üzerine aşağıdaki ekran açılacaktır.

motorlu taşıtlar vergisi hesaplama 2

Açılan bu ekranda sarı ile işaretlediğimiz “Hesaplamalar” düğmesinin üzerine geldiğinizde aşağıya doğru açılan listede ilk sırada yer alan ve sarıya boyayarak gösterdiğimiz “Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama”.- düğmesini tıklayın.

motorlu taşıtlar vergisi hesaplama 3

Motorlu taşıtlar düğmesini tıklayınca karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır:

motorlu taşıtlar vergisi hesaplama 4

Bu sayfada sarı ile işaretlediğimiz alanı tıklayın aşağıya doğru açılan listede motosikleti seçin. Aşağıdaki ekran açılacaktır. Bu aşamada aracın yaşı ve silindi hacmi bilgilerini girip “Hesapla” düğmesine bastığınızda motosikletiniz için 2019 yılında ödeyeceğiniz vergi karşınıza çıkacaktır.

motorlu araçlar vergisi hesaplama motosikletler

Örnek motosiklet vergisi hesabına ilişkin görüntü. Aşağıdaki örnekte biz sadece motor silindir hacmi ve aracın yaşı bilgisini girdik (sarı ile işaretlediğimiz alanlar) karşımıza yıllık MTV tutarı çıktı.

motosiklet vergisi hesaplama 2018.PNG

MOTOSİKLER İÇİN MTV TUTARLARI 2019 YILI

197 sayılı Kanunun 10 uncu maddesi uyarınca motorlu taşıtlar vergisi “Her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan vergi miktarları o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında artırılır.” hükmüne göre artırılmaktadır.

2018 yılında yeniden değerleme oranı %23,73 olarak tespit edilmiş ve 11/11/2017 tarihli ve 30237 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 484) ile ilan edilmiş bulunmaktadır. Ancak Cumhurbaşkanının söz konusu orandan daha düşük bir oran belirleme yetkisi bulunmaktadır.

31.12.2018 tarih ve 30642 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “2019 Yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarlarında Uygulanacak Yeniden Değerleme Oranının Belirlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı (Karar Sayısı: 537)” uyarınca Motorlu Taşıtlar Vergisi oranlarının 2019 yılında bir önceki yıla göre %15,9 olarak artırılması söz konusu olacak.

Buna göre, 1/1/2019 tarihinden itibaren motorlu taşıtların vergilendirilmesine ilişkin 197 sayılı Kanunun 5 inci maddesindeki (I) sayılı tarifenin “2- Motosikletler” başlıklı bölümü  aşağıdaki gibi olmuştur:

(I) Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesinin Motosikletler Bölümü

Motosikletler aşağıdaki (I) sayılı tarifenin “2- Motosikletler” başlıklı bölümüne göre vergilendirilir.

2019 motosiklet otomobil kaptı kaçtı mtv tutarları tablosu 2018 sonrası kayıtlı araçlar için.PNG

Peki elektrik elektrikli motosikletler (elektrik motoru olan motosikletler) için 2019 yılında motorlu taşıtlar vergisi ne kadar? 51 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğine Göre;

– (I) sayılı tarifenin “2- Motosikletler” başlıklı bölümünde yer alan ve sadece elektrik motoru olan taşıtlardan, motor gücü;

a) 6 kW’ı geçen fakat 15 kW’ı geçmeyenler bu bölümün birinci satırında (yani 100-250 cm3’e kadar silindir hacmine sahip olan motosikletlerin bulunduğu satır),

b) 15 kW’ı geçen fakat 40 kW’ı geçmeyenler bu bölümün ikinci satırında (yani 251-650 cm3’e kadar silindir hacmine sahip olan motosikletlerin bulunduğu satır),

c) 40 kW’ı geçen fakat 60 kW’ı geçmeyenler bu bölümün üçüncü satırında (yani 651-1200 cm3’e kadar silindir hacmine sahip olan motosikletlerin bulunduğu satır)

d) 60 kW’ı geçenler bu bölümün dördüncü satırında (1201 cm3 ve yukarısı motosikletlerin bulunduğu satır),

yaşları itibarıyla yer alan vergi tutarlarının %25’i oranında vergilendirilecektir.

Böylece daha önce vergisiz olan elektrikli motosikletler için motorlu taşıtlar vergili döneme geçilmiştir. Geçişin yumuşak olması için diğer motosikletlere göre daha düşük oranlar uygulanması yöntemi tercih edilmiştir.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİNİN ÖDENMESİ

Yukarıdaki tabloya göre örneğin 5 yaşında 300 cm3 silindir hacmine sahip bir motosiklet 252 TL Motorlu taşıtlar vergisi ödeyecektir. Söz konusu motorlu taşıtlar vergisi, birinci taksiti OCAK ayı, ikinci taksiti TEMMUZ ayı içinde olmak üzere iki eşit taksitte ödenecektir. İkinci taksitin daha erken ödenmesi de mümkündür. Erken ödeme durumunda herhangi bir indirim söz konusu olmaz.

06.01.2019

vergidosyasi.com

 

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s