ÖTV

Bilgisayarda ÖTV Var mı?

Bilgisayarda ÖTV var mı? sorusu sıkça soruluyor. Bilgisayar, laptop, tablet gibi ürünlerde Özel Tüketim Vergisi bulunmamaktadır. Başka bir deyişle, bilgisayar, laptop, tablet bilgisayar ÖTV’ye tabi değildir.

Özel Tüketim vergisinin hangi ürünler üzerinden alındığı ÖTV listelerine bakılarak anlaşılır. I, II ve III sayılı listeler belli, spesifik ürün gruplarını (akaryakıt, taşıt, tütün, alkol gibi) IV sayılı liste torba mahiyetinde pek çok ürünü kapsamaktadır. Bu nedenle bilgisayar ve tabletlerde ÖTV bulunup bulunmadığı konusunda bakılacak liste IV sayılı ÖTV listesidir. Orada cep telefonu, oyun konsolu, elektrikli süpürge, çıtçıt tipi tırnak makası ve benzeri ürünler için belirlenmiş ÖTV oranlarını görebilirsiniz. Ancak listede bilgisayar bulunmamaktadır.

Peki Bilgisayarda KDV Oranı Kaçtır?

KDV Kanununa ve Kanunun Cumhurbaşkanına (daha önce Bakanlar Kuruluna) verdiği yetkiye göre üç farklı KDV oranı Söz konusudur. Bunlar:

  • Standart oran %20,
  • İndirimli oran %10 ,
  • Süper indirimli oran %1’dir.

İlgili mevzuata göre %10 ve %1 orana tabi mal ve hizmetlerin listesi Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenmekte bunun dışındaki mal ve hizmetler ise standart oran olan %20 KDV oranına tabi olmaktadır.

Bilgisayar, laptop, monitör, klavye, mouse, harddisk, tablet bilgisayar indirimli KDV oranına tabi listelerde yer almadığı için genel KDV oranı olan %20 KDV’ye tabidir.

Bilgisayar, Tablet Bilgisayar, Laptop’ta TRT Bandrol Ücreti Ne Kadar?

Bilgisayar ve tablet bilgisayarlar üzerinden %4 oranında TRT bandrol ücreti alınmaktadır. Bu oran 26 Mayıs 2022 öncesinde %2 idi.

Bandrola Tabi Cihazlar ve Bandrol Oranları (26.05.2022 Tarihinden İtibaren Geçerli)

Dr. Hasan AYKIN

vergidosyasi.com