GENEL

ARAÇ KASKO DEĞERLERİ

Aracımın kasko değeri nedir diye merak mı ediyorsunuz? Gelir İdaresi Başkanlığı bu konuda mükelleflere güzel bir hizmet sunmaktadır.

Araç kasko değerleri pek çok vergisel işlemde dikkate alınır. Bu nedenle aracınızın kasko değerinin ne olduğunu bilmek istersiniz. Örneğin araç alım satım aşamasında kasko değerine ihtiyaç duyarsınız. Sigorta bedeli, tazminat ve benzeri hususlarda da araç kasko bedeli araştırması yapılır.

Gelir İdaresi Başkanlığı araç kasko bedellerinin vergisel ve diğer alanlarda önemini ve gerekliliğini dikkate alarak yıllar itibariyle araç yaşı, modeli, markası ve tüm özelliklerine göre kasko bedellerinin yer aldığı dosyaları sitesinde kamuoyu ile paylaşmaktadır.

GİB sayfasında yayımlanan yıllar itibariyle araç kasko bedellerinin yer aldığı sayfaya aşağıdaki resmin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz:

GİB Araç kasko değerlerinin yer aldığı sayfa kasko listelerinin indirilmesi ve daha sonra bu dosyaların unzip yapılması gerekmektedir. Unzip yapılan dosya içinde yer alan listelerden öncelikle aracınızın marka, modelini bulmanız gerekecektir. Söz konusu aracı bulduğunuzda karşınıza aracınızın kasko bedeli çıkacaktır.

GİB sayfasında pek çok yıla ilişkin kasko değerleri yer aldığı için aracınızın önceki yıllar kasko değerlerini de kontrol etmeniz mümkündür.

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.