GENEL

Döviz Pozisyon Raporuna TÜRMOB Bayrak Açtı.

Son birkaç yıldır Merkez Bankası talimatlarıyla yürürlüğe konulan pek çok bilgi, belge, bildirim zorunluluğu iş alemini ve muhasebecileri bunaltacak boyutlara ulaştı. Bunlardan sonuncusu olan döviz pozisyon raporu zorunluluğu bardağı taşıran son damla oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 20 Mart 2023 tarihli Tüzel Kişilerin Döviz Pozisyon Raporlaması konulu talimatı doğrultusunda, yurt içinde faaliyet gösteren bankalardan kullandığı nakdi ve gayri nakdi toplam kredi bakiyesi 5 milyon TL ve üzerinde olan tüzel kişi firmaların döviz pozisyon raporlarını her ayın ilk 10 iş günü içerisinde https://tcmbveri.gov.tr adresinde oluşturulan “Özet Döviz Pozisyon Raporu” linki üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bildirmesi zorunluluğu getirildi.

TÜRMOB: Döviz Pozisyon Raporunu Hazırlamak İmkansız Dedi.

TÜRMOB tarafından yapılan yazılı açıklamada “T.C. Merkez Bankası Tarafından İstenen “Özet Döviz Pozisyon Raporu’nun Verilmesi Mümkün Değildir.” denildi.

TÜRMOB yaptığı açıklamada;

“Meslek mensuplarımızca iletilen görüşlerin temelinde fiili imkansızlıklar nedeniyle (Bankanızca talep edilen verilerin belirtilen sürelerde oluşturulmasının, muhasebe süreçleri ve mevzuattaki düzenlemeler nedeniyle) söz konusu verilerin, muhasebe işlem süreçleri ile vergi mevzuatı ve ticaret hukuku düzenlemeleri çerçevesinde belirtilen sürelerde oluşturulamayacağı yönündedir.”

TCMB Bankaların Veri Sistemlerinden Çekebileceği Verileri Firmalardan İstememeli

Son dönemde iş dünyası, ihracat, üretim yapıp istihdam yapmak isterken, Merkez Bankasının pek çok düzenlemesine uymakla zaman kaybetmektedir. Sadece iş dünyası değil, serbest meslek mensupları da bu durumdan etkilenmektedir. Bir tür angaryaya dönüşen işlevsiz bu tür taleplere bir an önce son verilmelidir.

29.03.2023

vergidosyasi.com

Categories: GENEL

2 replies »

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.