KAVRAMLAR

SINIR TANIMAYAN VERGİ MÜFETTİŞLERİ

 

SINIR TANIMAYAN VERGİ MÜFETTİŞLERİ (TAX INSPECTORS WITHOUT BORDERS)

Sınır tanımayan vergi müfettişi, diğer ülke vergi idarelerine gönüllü bir şekilde destek olmaya çalışan kişileri ifade eder. OECD tarafından başlatılmış bir programdır. Özellikle uluslararası nitelik kazanan ve karmaşık hale gelen vergi sorunları konusunda, talep eden ülkelere yerinde, olay ve konu bazlı destek sağlanmaktadır. Mükellef mahremiyetine riayet esastır.

 SINIR TANIMAYAN VERGİ MÜFETTİŞLERİ PROGRAMI NEDİR?

Sınır Tanımayan Vergi Müfettişleri (Tax Inspectors Without Borders – TIWB) OECD ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortak girişimi ile oluşturulmuş, ülkelerin vergi denetim kapasitesini desteklemeye yönelik bir inisiyatiftir. Böyle bir inisiyatif ile vergi konularında özellikle gelişmekte olan ülkelerle işbirliği imkanlarının geliştirilmesi ve bu ülkelerin denetim kapasitelerinin, özellikle yeni vergi kaçırma tekniklerine karşı güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.[1]

KİMLER SINIR TANIMAYAN VERGİ MÜFETTİŞİ OLABİLİYOR?

Sınır Tanımayan Vergi Müfettişi olarak diğer ülke vergi denetim kapasitesine katkıda bulunulmasında iki temel kaynaktan yararlanılmaktadır. Bunlar:

  • Yakın tarihlerde emekli olmuş vergi görevlileri,
  • Halen görevde bulunan vergi görevlileri.

Yakın dönemde emekli olmuş ve diğer ülke vergi denetim kapasitesinin geliştirilmesine katkıda bulunmak isteyenler Sınır Tanımayan Vergi Müfettişleri programına başvurarak, gerekli şartları sağlarlarsa, Sınır Tanımayan Vergi Müfettişi olarak görevlendirilmektedir. Ancak program gönüllülük esasına dayandığı için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Ulaşım ve konaklama masrafları gidilecek ev sahibi vergi idaresi veya bağışçılarca karşılanmaktadır.

Halen görevde bulunan vergi görevlilerinin Sınır Tanımayan Vergi Müfettişi olabilmesi için, programa katılan idarenin ilgili vergi görevlisinin programa katılması konusunda istekli olması ve öneride bulunması gerekmektedir. İlgili vergi görevlisine herhangi bir ödeme yapılmayacağı için, Sınır Tanımayan Vergi Müfettişinin maaşı, yol ve konaklama masrafının vergi görevlisinin bağlı bulunduğu idarece karşılanması gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.tiwb.org/

https://www.oecd.org/ctp/tax-global/tax-inspectors-without-borders-summary.pdf

[1] http://www.tiwb.org/

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s