GENEL

DEFTERLERİN KULLANILMAMIŞ SAYFALARI DA BEŞ YIL SAKLANMAK ZORUNDA MIDIR?

Noterden 300 sayfa yevmiye defteri tasdik ettirdiniz. İşler yoğun geçmedi ve sadece 100 sayfasını kullandınız. Dönem bittikten sonra süresinde Türk Ticaret Kanununa göre noterde kapanış tasdiki şerhi de yapıldı. Boş kalan 200 sayfayı arşivde gereksiz yer tutmasın diye koparıp atabilir misiniz? Yoksa boş sayfalar dahil defteri bir bütün olarak mı saklamak zorundasınız?

Vergi Usul Kanununun 253 üncü maddesine göre, defter tutmak mecburiyetinde olanlar tuttukları defterleri ve belgeleri defter tutmak mecburiyetinde olmayanlar ise almaya mecbur oldukları fatura, gider pusulası ve müstahsil makbuzunu ilgili bulundukları takvim yılını izleyen yıldan başlayarak 5 yıl süre ile muhafaza etmeye mecburdurlar.

Mezkur Kanunun 256 ncı maddesi uyarınca, defter ve belgelerini saklamak mecburiyetinde olan gerçek ve tüzel kişiler her türlü belge ve bilgileri saklama süresi içinde, yetkili makam ve memurların talebi üzerine ibraz ve inceleme için arz etmeye mecburdurlar. Yukarıdaki yükümlülüklere aykırı davranışların müeyyideleri ağır.

Vergi idaresinin yaklaşımı, defterin bir bütün olarak saklanması gerektiği yönündedir. Bu konudaki yaklaşımın gerekçesi ise Vergi Usul Kanununun “Boş satır bırakılamayacağı, sayfaların yok edilemeyeceği” başlıklı 218 nci maddesidir. Maddede,

“Defterlerde kayıtlar arasında usulen yazılmaya mahsus olan satırlar, çizilmeksizin boş bırakılamaz ve atlanamaz.

Ciltli defterlerde, defter sayfaları ciltten koparılamaz. Tasdikli müteharrik yapraklarda bu yaprakların sırası bozulamaz ve bunlar yırtılamaz.”

hükmü yer almaktadır.

Bu hükümlerden hareketle vergi idaresi, mükellefler tarafından kullanılan ve tasdik edilmiş olan defterlerin, kullanılmış ve kullanılmamış bulunan boş sayfaları da dahil olmak üzere ilgili bulundukları yılı takip eden takvim yılından başlayarak beş yıl süre ile muhafaza edilmeleri gerektiği yönünde mukteza (özelge) vermektedir.

Konuya ilişkin özelge için TIKLAYINIZ.

Kapanış tasdiki ile noter tarafından hangi sayfaya kadar kullanıldığı kayıt altına alınmış olmaktadır. Kanaatimiz, bu aşamadan sonra, kullanılmamış sayfaların saklanması zorunluluğunun bulunmasının rasyonel bir yanı olmadığı şeklindedir. Ancak, özellikle vergi incelemeleri aşamasında defter ve belge ibraz yükümlülüğüne aykırı fiilde bulunma gibi bir iddia ve neticesinde VUK 359 uncu madde kapsamında hürriyeti tahdit edici bir ceza ile karşılaşmamak adına, kullanılmamış sayfaların da saklanmasında fayda var. Varsın arşivde fazla yer işgal etsin.

24.02.2017

Hasan AYKIN

 

1 reply »

  1. Geri bildirim: | Smmm Sen de Katıl

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s