ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER ÖZGEÇMİŞLERİ

Adnan ERTÜRK KİMDİR?

adnan ertürk kimdirAdnan ERTÜRK Kimdir?

Adnan Ertürk’ün özgeçmişi:

Adnan Ertürk, 1968 yılında doğdu. Aslen Kayserili. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı.1985 yılında Ankara Kurtuluş Lisesi’nden, 1989 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. ABD’de University Of Ilinois’te finans alanında yüksek lisans yaptı.

Memuriyete Sayıştay’da Denetçi Yardımcısı olarak başlamış, 15.10.1991 tarihinde Maliye Teftiş Kurulu’na girmiştir.

Adnan Ertürk, 1995 yılında Maliye Müfettişi, 2001 yılında ise Maliye Başmüfettişi olarak atanmıştır.

2003 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanlığı görevine atandı. Gelir İdaresi Başkanlığı kurulduktan sonra, Gelir İdaresi Grup Başkanı olarak aynı görevine devam etti. Ertürk, 2006 yılı başında Gelir İdaresinde Daire Başkanlığı görevine getirildi. 2007 yılında Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığına atanan Ertürk, 2009 yılında Gelir İdaresine Başkan Yardımcısı olarak GİB’e döndü.

Vergi Denetim Kurulu’nun kurulması sonrasında 04.08.2011 tarihinde Vergi Denetim Kurulu’nun ilk başkanı (kurucu başkan) olarak atandı. Bu görevi, Gelir İdaresi Başkanı olarak atandığı 2 Mayıs 2014 tarihine kadar sürdürdü. Gelir İdaresi Başkanı olarak görev yapmakta iken 23 Haziran 2018 günü kalp krizi sonucu hayata veda etti.

Evli ve iki çocuk babası idi. İyi derecede İngilizce bilmekte idi.

 

 

Kaynak: gib.gov.tr ; http://www.medyapusula.com/haber/8937/tc-maliye-bakanligi-gelir-idaresi-baskani-adnan-erturk-roportaj.html

 

MASAK Başkanı Adnan ERTÜRK

GİB Başkanı Adnan ERTÜRK

Vergi Denetim Kurulu (VDK) Başkanı Adnan Ertürk