GENEL

ÇALIŞMA-YAŞAM DENGEMİZ SIFIR: OECD DAHA İYİ YAŞAM ENDEKSİNDE (BETTER LIFE INDEX) TÜRKİYE NE DURUMDA?

GİRİŞ

Ülkelerin gelişmişlik durumlarını ölçmede kişibaşına düşen gelir ve benzeri göstergeler yetersiz kalıyor. Toplumun tümünü kavrayacak, yaşamına dokunan gösterge arayışları var. Bunlardan birisi de OECD tarafından üzerinden çalışılan OECD Daha İyi Yaşam Endeksi (OECD Better Life Index).

Söz konusu endekste Türkiye ne durumda diye merak ettik. Biz merakımızı giderdik. İlgi duyanlar için aşağıda Türkiye’nin konumuna ilişkin temel göstergeleri bir araya getirdik.

DAHA İYİ YAŞAM ENDEKSİNDE TÜRKİYE’NİN DURUMU

Daha iyi yaşam endeksinde alt kategori göstergeler var. Her bir gösterge için 0 ila 10 arasında puan veriliyor. 0 en kötü durumu, 10 ise en iyi durumu ifade ediyor. Dolayısıyla 10’a yaklaşan değerler makbul. 2013 yılından bu yana daha iyi yaşam endeksi verileri yayımlanıyor. En son veriler 2016 yılına ait.

Aşağıdaki tabloda her bir gösterge için Türkiye’nin 2016 yılına ilişkin puanları ve OECD ülkeleri arasındaki sıralamasını sunuyoruz:

Daha İyi Yaşam Göstegeleri Türkiye’nin Puanı Sıralaması (38 Ülke Arasında)
Barınma (Housing)

3,8

35

Gelir (income)

0,7

36

İş (job)

5

35

Toplum (community)

3,6

33

Eğitim (education)

3,3

35

Çevre (environment)

3,9

35

Siyaset ve Sivil Yaşama Katılma (civic engagement)

6,5

6

Sağlık (health)

6,7

24

Hayattan Zevk Alma (life satisfaction)

2,3

35

Güvenlik (safety)

6,8

31

Çalışma-Yaşam Dengesi (work-life balance)

0,0

38

 

Pek çok gösterge açısından sonlardayız. Siyasete, sivil yaşama katılma konusunda oldukça iyi konumdayız. En kötü olduğumuz alan çalışma-yaşam dengesinde. Bu dengeyi bir türlü kuramıyoruz galiba. Ya da hayatın çetin şartları kurdurmuyor.

Diğer ülkelerin durumu ve Türkiye ile ilgili kaynağından bilgi almak isteyen, konuya ilgi duyanlar için OECD Daha İyi Yaşam Endeksi internet sayfasının linkini aşağıda veriyoruz.

http://www.oecdbetterlifeindex.org/

PDF Formatı

15.04.2017

Dr. Hasan AYKIN

NOT: Yazar ismi ve aktif linke yer verilerek alıntı yapılabilir. AYNEN YAYIMLANAMAZ.