E-VERGİLEME

E-Fatura Uygulamasına Kayıtlı Mükelleflerin Unvan veya Nevi Değişikliği Durumunda Yapması Gerekenler

E-Fatura Uygulamasına Kayıtlı bir mükellefin unvanı değiştirmesi veya nevi değişikliğine gitmesi durumunda yapması gerekenler nelerdir? Ne kadar sürede, hangi belgelerle nereye ve ne şekilde başvuru yapmaları gerekir? Bu sorulara aşağıda kısa ve öz olarak cevap aradık.

E-Fatura Uygulamasına Kayıtlı Mükellefin Unvan Değişikliği Durumunda Yapması Gerekenler

e-Fatura uygulamasına kayıtlı bir kullanıcı, unvanının değişmesi halinde 15 gün içinde unvan değişikliğine ait Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi ve durumu izah eden bir dilekçe ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na posta yoluyla, yeni unvana ait mali mühür temini için Kamu Sertifikasyon Merkezine elektronik ortamda başvurması gerekmektedir.

Unvan değişikliğine giden mükellefin e-Fatura sistemindeki unvanı, dilekçesine istinaden güncellenecek olup, mükellefler yeni mali mühürlerini temin edene kadar, eski unvana ait mali mühürleri ile işlem yapmaya devam edebileceklerdir.

E-Fatura Uygulamasına Kayıtlı Mükellefin Nevi  Değişikliği Durumunda Yapması Gerekenler

e-Fatura uygulamasına kayıtlı bir kullanıcı, nevi değişikliğine gitmesi halinde 15 gün içerisinde, nevi değişikliğine ilişkin ticaret sicil gazetesinin fotokopisi ve durumu izah eden bir dilekçe ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na posta yoluyla, yeni unvana ait mali mühür temini için Kamu Sertifikasyon Merkezine elektronik ortamda başvurması gerekmektedir. Nevi değişikliğine giden mükellefler yeni mali mühürlerini temin edene kadar, e-Fatura Uygulamasından eski Vergi Kimlik Numarasına ait unvan ve mali mühür ile yararlanmaya devam edeceklerdir.

Bu süre zarfında, eski unvanlarına düzenlenen faturaları muhasebeleştirebilecekler, düzenleyecekleri e-Faturalarda, yeni unvan ve Vergi Kimlik Numarası bilgilerine faturanın açıklama alanında yer vereceklerdir. Yeni unvanlarına ait mali mührün üretim/teslim bilgisi Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından Başkanlığa iletildikten sonra, Başkanlık tarafından eski hesapları kapatılarak, yeni hesapları aktive edilecektir. Bu tarihten sonra yeni VKN, yeni unvan ve yeni mali mühür kullanılarak e-fatura düzenlenecektir.

vergidosyasi.com

31.10.2017

Kaynak:

Gelir İdaresi Başkanlığı, http://www.gib.gov.tr