KAVRAMLAR

VERGİDE TARAFSIZLIK İLKESİ NEDİR?

Vergilerin tarafsızlığı, devlet tarafından alınan vergilerin miktarının, piyasanın işleyişini bozmayacak bir düzeyde olmasını ifade eder. Başka bir deyişle, verginin tarafsızlığı ilkesi, verginin devlete gelir sağlama dışında bir amaç taşımamasını ifade eder. Mükelleflerin tüketim, tasarruf, yatırım ve girişim konularındaki kararlarını etkilemeyen vergiler tarafsız vergilerdir. Başka bir deyişle ekonomik karar ve faaliyetlerde sapmalara neden olmayan vergiler tarafsızdır.  

Vergilemede tarafsızlık ilkesine uyum sonucunda, vergileme ile mükellefin nispi iktisadi-mali durumlarında hiç bir değişiklik olmamalıdır. Vergi sistemi ile ulaşılmak istenen amacın dışında, kaynakların ekonomide daha verimli kullanılması ve yönlendirilmesine müdahale edilmemelidir. Bu ilkeyle verginin, mükellefler üzerinde aşırı bir yük oluşturmaması, sadece ekonomiden soyutlanarak kendi politikası ve amacı doğrultusunda kullanılması öngörülmektedir.

Verginin ekonomik etkisini vurgulayan bu ilkeye göre, üretici ve tüketici tercihlerini en az etkileyen bir politikanın sürdürülmesi nedeniyle, vergi türlerine ayrı ayrı analiz etmeyi gerekli kılar. Mesela, yüksek oranlı  gelir vergisi, kişileri çalışma ile çalışmama arasındaki tercihlerini etkileyecektir. Özellikle dolaylı vergiler üzerinden alınacak vergiler tüketici tercihleri üzerinde doğrudan etkide bulunur. Örneğim silindir hacmine göre otomobil üzerinden alınan özel tüketim vergisinin artması, kişileri daha düşük silindir hacimli araçlar doğru yönlendirecektir.

 

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s