DÜNYADAN VERGİ HABERLERİ

Dünyadan Vergi Haberleri: Rusya’da vergi kaçırmak ve sahte fatura kullanmak imkansız hale mi geliyor?

turkrus.com sitesinde yer alan haber aşağıda sunulmuştur:

“Rusya’da bir devrin sonu… Her fatura otomatik denetleniyor, vergiciler göz açtırmıyor

“Rusya’da artık bir devrin sonuna geldik… Yarısı resmi, yarısı gri-gayriresmi muhasebe günlerinin tabutu çivilendi… Sistem büyük bir hızla değişti… Kesilen her faturaya yeni sistemle anında çifte kontrol yapılıyor…  Vergi kaçırmak da, sahte fatura da imkansız hale geldi…”
rusyada vergi kaçırmak

Bu ve benzer tespitler son dmnemde artık Rusya iş çevrelerinde herkesin telaffuz ettiği ve üzerine mutabık kalınan “yeni dönemer” işaret ediyor.

Çünkü kriz döneminde gelirleri arttırmayı gedefleyen devlet, vergi kontrolünü en üst düzeye çıkardı ve sonulları da bariz olarak hissedilmeye başlandı. Şirket temsilcileri devletin çeşitli sistemler aracılığıyla ülkedeki ticareti yakından takip ettiğini ve kanun dışı uygulamalara “göz açtırmadığını” söylüyor.

Rusya Birleşik Enformasyon Sistemi (YEGAİS) ve Otomatize KDV Beyan Sistemi (ASK NDS) gibi ağlar üzerinde topladığı verileri analiz ederek vergi kaçırma girişimlerinin önüne geçmeye çalışıyor.

Business FM, söz konusu sistemlerde her yıl işlenen veri sayısının 15 milyarın üzerinde olduğunu, bu sayede Rus maliyesi Federal Vergi Servisi’nin (FNS) büyük başarı kazandığını yazıyor. Son dokuz ayda hazineye giren vergi gelirleri 2 trilyon ruble artmış durumda.

Rusya Vergi Mükellefleri Birliği İcra Komitesi Başkanı Artyom Kİryanov gümrük veri tabanlarının FNS erişimine açıldığını, bu sayede her faturanın ve ticari işlemin, tedarik zincirinin en başından itibaren izlenebildiğini söylüyor. 

Bu şartlar altında bütün mükellefler “beyaz” tabir edilen kanuna birebir uygun bir fatura ve bordro politikası yürütmek zorunda.

Uzmanlar sistemi genel olarak olumlu bulmakla birlikte olası yan etkilere de işaret ediyorlar. Buna göre, “beyaz” çalışan firmaların maliyetlerin artacak, bu da son tüketici fiyatlarına yansıyacak.
Yetkililer şirketlerin ardından bireysel çalışan, ama vergi vermeyen dadı, özel ders öğretmeni, taksici ve benzeri vatandaşları da mükellef haline getirmeyi kafasına koymuş görünüyor. Ancak şimdilik Rus devletinin elinden gelen bu kişilerin “gönüllü olarak” gelip vergi kayıtlarını yapmaları.”

Kaynak: http://www.turkrus.com/540661-rusyada-bir-devrin-sonu-her-fatura-otomatik-denetleniyor-vergiciler-goz-actirmiyor-xh.aspx

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s