MESLEK MENSUPLARI

Yardımcı Muhasebe Meslek Elemanlarının İş Doyumuna İlişkin Araştırma Sonuçları

İstanbul ilinde faaliyet gösteren Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik (SMMM) ofislerinde çalışan yardımcı muhasebe elemanlarının iş doyum düzeyi ile demografik faktörler arasında doyum ilişkisinin olup olmadığını tespit etmek amacıyla, Öğr. Gör. Kemal TAYSI ve Yrd. Doç. Dr. Serdar CANBAZ tarafından bir araştırma yapılmıştır.

Araştırma birincil verilere dayalı olarak gerçekleştirilmiş olup, bu çerçevede hazırlanan anketin SMMM bürolarında çalışan yardımcı muhasebe elemanlarına uygulanmasıyla verilerin toplanması sağlanmıştır. Anket, 01 Mart-31 Mayıs 2015 tarihlerinde İstanbul ilinin 36 ilçesinin 29’unda kolayda örnekleme yöntemine göre tespit edilen 350 yardımcı muhasebe elemanına uygulanmış ve 320 anket değerlendirmeye alınmıştır.

Bu bağlamda; İstanbul’un 29 ilçesinde faaliyet gösteren SMMM ofislerinde çalışan 320 yardımcı muhasebe elemanına 20 soruluk Minnesato İş Doyumu Ölçeği uygulanmış ve veriler SPSS 20 istatistik program aracılığıyla değerlendirilmiştir.

Anket uygulanan yardımcı muhasebe meslek elemanlarının iş doyum düzeyi  ile ilgili sonuçlar aşağıdaki gibi tespit edilmiştir.

“…

Ankete katılan yardımcı meslek elemanlarının % 58,8’i erkek % 41,2’si kadınlardan, % 86,2’si 35 ve daha küçük yaş grubundan, % 73,4’ü üniversite mezunlarından oluşurken, katılımcıların sadece % 34,3’ünün 1.501 TL ve daha üzeri gelir elde ettiği tespit edilmiştir.

Araştırmaya katılan yardımcı muhasebe elemanlarının meslekle ilgili görüşleri değerlendirildiğinde % 66,8’i mesleği isteyerek seçtiğini, % 64,7’si mesleği severek yaptığını, % 64,4’ü mesleği kendine uygun bulduğunu ifade ederken; % 74,4’ü mükelleflerin mesleğe değer vermediğini, % 62,1’i mükelleflerin kendilerini takdir etmediğini ve % 68,8’i meslekle ilgili kurumların mesleğe katkısının yeterli olmadığını belirmiştir. 

Araştırmaya katılan yardımcı muhasebe elemanlarının iş doyum düzeyleri % 66,59 olarak tespit edilmiştir. Buna göre yardımcı muhasebe elemanlarının doyum düzeylerinin yansız doyum ile yüksek doyum arasında ancak yansız doyuma daha yakın bir noktada olduğu söylenebilir.”

yardımcı muhasebe meslek elemanları tatmin düzeyi

Kaynak: Kemal TAYSI ve Serdar CANBAZ, “YARDIMCI MUHASEBE ELEMANLARININ İŞ DOYUM DÜZEYLERİNİN TESPİT EDİLMESİNE YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA: İSTANBUL ÖRNEĞİ” Muhasebe Bilim Dünyası Dergisi Aralık 2017; 19(4); 1050-1065 http://dergipark.gov.tr/download/article-file/391062

 

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s