VERGİ YARGISI

Vergi Yargısında “Yazılılık İlkesi”

Vergi yargısı bir idari yargılama türüdür. İdari yargılama usulünde geçerli olan yazılılık esası vergi davaları için de geçerlidir (İYUK, md.1). İYUK’ta (Md. 1), Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare mahkemeleri ve vergi mahkemelerinde yazılı yargılama usulünün uygulanacağı ve incelemenin evrak üzerinden yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

Yazılılık esası, taraflar duruşma istemedikçe veya yargı yerince duruşma yapılmasına re’sen karar verilmedikçe, yargılamanın evrak üzerinden yapılmasını ifade eder. Mahkeme, vergi uyuşmazlığını, dava dilekçesinde ve idarenin savunmasında ileri sürülen iddia ve yapılan açıklamalarla tarafların dosyaya sundukları veya ilgili yerlerden mahkemece getirtilen belge ve bilgilere göre çözer[1].

Vergi yargısında yazılılık ilkesinin uygulanmasının amacı, davayı hızlandırmak suretiyle uyuşmazlığın en kısa sürede çözümlenmesini sağlamaktır. Çeşitli koşulların gerçekleşmesi durumunda vergi davalarında duruşma yapılması imkanı da bulunmaktadır.

Vergi davalarında yargılamanın belgeler üzerinden yapılması, dava dilekçelerinin içeriğini önemli hale getirmektedir. Vergi dava dilekçelerinin yargılamanın gerektirdiği bilgiler yanında, 2577 sayılı Kanunda öngörülen şekil şartlarını da karşılaması gerekir.

 

Dipnotlar:

[1] Turgut CANDAN, Açıklamalı İdari Yargılama Usulü Kanunu, 5. Baskı, Adalet Yayınevi, Ankara, 2012, s. 257.

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s