VERGİ AKADEMİ

Vergi Hukuku Açısından Tam İspat Yaklaşık İspat

Tam İspat- Yaklaşık İspat

“Hakimde, hukuki olay ya da işlemin gerçekleştiğine dair kanaat oluşturmak amacıyla yapılan ispat tam ispattır. Buna karşılık, bazı durumlarda gerçeğe yakın gösterme ya da yaklaşık ispat olarak adlandırılabilecek durumlarda da karşılaşılabilmekteyiz. Bu durumda hakim, ispat edilmek istenilen olay ya da işlemi muhtemel, olası olarak görür.

Vergi hukukunda şüpheye veya varsayıma dayalı olarak tarhiyat yapılamayacağı ve yapılan işlemlerde yazılılık (belge) ilkesinin geçerli olmasından dolayı bir olayın idare nezdinde ya da, yargılama aşamasındaki durumlarda, hakim nezdinde ispatlanabilmesi için idarenin ya da hakimin ilgili olay ya da işlemin doğruluğu hakkında net bir kanaate varması gerekir. Buradaki ispat ölçüsü tam ispat olup, vergilerin kanuniliği ilkesi gereğince delillerin az ikna edici olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Karar vericiler vergiyi doğuran olayın varlığı konusunda gerçek ve net şekilde ispat edilmiş durumlarla ilgili kararlarını verirler, kıyasa başvuramaz ya da varsayıma dayanamazlar. Özellikle ispat yükünün idarede olduğu durumlarda idare iddiasını muhtemel veya belirsiz durumlara dayandırırsa bunun sonuçlarına da katlanmak durumunda kalır. Yani mükellefl er idarenin yaklaşık ispat etmesinden dolayı ek bir tarhiyatla yüz yüze getirilemezler.”

 

Kaynak: Neslihan KARATAŞ DURMUŞ, “VERGİ HUKUKUNDA İSPAT VE DELİL”, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi C. XVIII, Y. 2014, Sa. 3-4, s. 511.

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s