AKLAMA VE TERÖRÜN FİNANSMANI

TERÖRÜN EKONOMİK ETKİLERİ

MASAK Uzman Yardımcısı olarak göreve başlayan, MASAK Uzmanlığı, Daire Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan İnönü Akgün ALP’in Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Dergisi • Cilt: 4 (1) ‘de yayımlanmış değerli Çalışması sunulur:


TERÖRÜN EKONOMİK ETKİLERİ
The Economic Impacts of Terrorism
İnönü Akgün Alp *
Özet
Küreselleşme ile birlikte finansal piyasaların entegrasyonu, terör gibi ekonomik belirsizlik yaratan olayların sonuçlarının da uluslararası çapta ortaya çıkmasına neden olmuştur. Terör eylemlerinin sayısı ile terörde hayatını kaybeden kişi sayısı birlikte değerlendirildiğinde, uluslararası terör eylemlerinin her geçen yıl daha da öldürücü bir şekilde tasarlandığı ortaya çıkmaktadır. Başarılı bir terörle mücadele politikasının ön şartı, terörün niteliğini, yapısını ve etkilerini doğru anlamaktan geçer. Gösterdiği ekonomik ve sosyal sonuçlarıyla terörizm, uluslararası mali sistemin işleyişini zedelemekte ve ulusal ekonomiye ciddi hasarlar vermektedir. Bu çalışmada, terörün yatırımlar, turizm, doğrudan yabancı sermaye yatırımları, tüketici davranışları, tüketim ve tasarruflar, menkul kıymet piyasaları, dış ticaret, tarım ve hayvancılık, devlet bütçesi ve milli gelir ve ekonomik büyüme üzerindeki etkileri incelenecektir.

Anahtar Kelimeler: Terör, Terörizm, Güvenlik, Suç, Ekonomi

Abstract
Globalization and the integration of financial markets, has led the results of events creating uncertainty, such as terrorism, to emerge at an international scale. Considering the number of terrorist incidents and the number of fatalities together, terrorism has become increasingly lethal. The prerequisite of a successful counter-terrorism policy is to properly understand the true economic costs as well as the nature and structure of terrorism. Demonstrated the economic and social consequences of terrorism, hampering
the functioning of the international financial system and causes a serious damage to the national economy. This paper examines and discusses the impact of terrorism on investments, tourism, direct capital investments, consumer behavior, consumption and savings, stock markets, foreign trade, agriculture and livestock, investments, State Budget and finally national income and economic growth.

Keywords: Terror, Terrorism, Security, Crime, Economy

YAZININ TÜMÜNE ERİŞMEK İÇİN TIKLAYINIZ. 

1 reply »

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s