VERGİ USUL

Maliyenin Mükellef Bilgilerini Belli Şartlarda Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Paylaşması Artık Vergi Mahremiyetinin İhlali Sayılmayacak.

7103 sayılı Torba Kanunun 8 inci maddesi ile Vergi Usul Kanununun “Vergi Mahremiyeti” başlıklı 5 inci maddesine beşinci fıkradan sonra gelmek üzere yeni bir fıkra eklenmiştir. Fıkra metni aşağıdaki gibidir:

“Kamu kurum ve kuruluşları tarafından ilgili kanunları uyarınca mükelleflerden talep edilebilen, kurum ve kuruluşların görevleriyle doğrudan ilgili ve görevlerinin ifası için zorunluluk ve süreklilik arz eden bilgilerin, bu kurum ve kuruluşlara verilmesi vergi mahremiyetinin ihlali sayılmaz. Bu durumda, kendilerine bilgi verilenler, bu maddede yazılı yasaklara uymak zorunda olup, bu bilgilerin muhafazasını sağlamaya yönelik tedbirleri almakla yükümlüdürler. Maliye Bakanlığı, bu fıkra uyarınca verilecek bilgilerin kapsamı ile bilgi paylaşımına ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.”

Söz konusu fıkra ile mükelleflerden vergisel amaçlarla toplanan bilgi ve verilerin kamu kurum ve kuruluşları ile daha kolay bir şekilde paylaşılmasının önü açılmıştır. Ancak, zaten ilgili kurum ve kuruluşlarca mükelleflerden talep edilebilen ve o kurumların görevlerinin ifası için zorunlu bilgileri neden kendilerinin toplamayıp Vergi İdaresi aracılığı ile alacakları konusunda önemli bir soru işareti mevcut. Çünkü bilgi ve veri toplamada “authentication” denilen bilginin ilk kaynağından doğrulanması, teyidi hususu önem taşır. Bu noktada da bilginin dolaylı değil, neden kaynağından temin edilmediği sorusu sorulur.

Mevcut düzenlemeye göre ilgili kurumlar, kaynağından değil, dolaylı bir kaynak olan vergi idaresinden bilgi alacaklardır. Oysa bu bilgiler mükellefin vergilenmesi amacına matuf olarak toplanmıştır. Konunun sadece vergi mahremiyeti açısından değil; kişisel verilerin korunması düzenlemeleri yönünden de ayrıca irdelenmesi gerekir. İlgili değişiklikle ilgili madde gerekçesinde sadece değişikliğin tekrar edilmesi ile yetinilmiş. Bu nedenle böyle bir değişikliğin gerekçesini ve neden ihtiyaç duyulduğu anlaşılmıyor.

Yukarıdaki düzenleme mükellefin mahremiyetini gevşeten ve kişisel verilerin korunması açısından irdelenmesi gereken niteliğinin yanında  Vergi İdaresinin iş yükünü de artırabilecek mahiyettedir. Konuya ilişkin usul ve esaslar düzenlenirken bu hususların göz önünde bulundurulmasına temenni ediyoruz.

31.03.2018

vergidosyasi.com

İlgi duyanlara

Söz konusu değişikliğe ilişkin 7103 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin gerekçesi aşağıdaki gibidir:

“MADDE 8- Madde ile, kamu kurum ve kuruluşları tarafından ilgili kanunlarına istinaden mükelleflerden talep edilebilen ve bu kurum ve kuruluşların görevlerinin ifası için zorunlu ve süreklilik arz eden bilgilerin, bu kurum ve kuruluşlara verilmesinin vergi mahremiyetinin ihlali sayılmayacağına yönelik düzenlenme yapılmakta, ayrıca bu fıkra uyarınca verilecek bilgilerin kapsamı ile bilgi paylaşımına ilişkin usul ve esasları belirleme hususunda Maliye Bakanlığına yetki verilmektedir.”

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s