TEŞVİKLER

İhracatçılara Yeşil (Hususi Damgalı) Pasaport Verilme Şartları

İhracatçılara Hangi Hallerde Yeşil (Hususi) Pasaport Verilir? 

5682 sayılı Kanuna göre, Türk vatandaşları ile yabancılar Türkiye’ye girebilmek ve Türkiye’den çıkabilmek için yolcu giriş – çıkış kapılarındaki polis makamlarına usulüne uygun ve muteber pasaport veya pasaport yerine geçerli bir vesika ibraz etmeye mecburdurlar.

Türk hukukunda pasaportlar:
I – Diplomatik pasaportlar;
II- Hususi damgalı pasaportlar;
III – Hizmet damgalı pasaportlar;
IV – Umuma mahsus pasaportlar.

olmak üzere 4 farklı türdedir. Hususi pasaportlar pek çok ülkeye vizesiz gidebilme veya daha kolay vize alma imkanı sağlaması açısından diplomatik pasaporttan sonra gelir. Kamuoyunda “yeşil pasaport”  olarak bilinen pasaportun teknik ismi “hususi damgalı pasaport”tur.

İhracatçılara  yeşil (hususi) pasaport verilmesi ile ilgili düzeleme, 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 14/A maddesine, 9 Ağustos 2016 tarihli Remi Gazete’de yayımlanan 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 7. maddesine paragraf eklenmek suretiyle yapılmıştır. Söz konusu düzenleme aşağıdaki gibidir:

“(Ek paragraf: 15/7/2016-6728/7 md.) Yıllık ortalama ihracat değerlerine göre yapılan sınıflandırmada; son üç yılda yıllık ortalama ihracat tutarı Bakanlar Kurulunun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine, Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile; Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamaları kaydıyla, Bakanlar Kurulunca belirlenen esaslara göre iki yıl süreyle hususi damgalı pasaport verilebilir.”

Bu düzenleme ile, yıllık ortalama ihracat değerlerine göre, son üç yıllık ihracat tutarı Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği değerin üzerinde olan ve maddede sayılan diğer şartları sağlayan ihracatçılara yeşil pasaport verilmesi imkanı getirilmiştir.

İhracatçılara yeşil pasaport verilmesine ilişkin esaslar da 23 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2017/9962 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmiştir. Söz konusu Bakanlar Kurulu Kararı’nın 4. ve 5. maddelerine göre, son üç takvim yılı itibariyle, ilgili her takvim yılında ihracat yapmak kaydıyla, yıllık ortalama 1 milyon ABD Doları (Söz konusu tutar; 11.11.2019 tarih ve 30945 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 1770 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 500.000 ABD Doları olarak yeniden belirlenmiştir.) ve üzerinde ihracat yapan firma sahibi ve/veya çalışanlarına ihracat tutarına göre kademelendirilen sayıda yeşil pasaport verilmesi söz konusudur.

Söz konusu Bakanlar Kurulu Kararının 5 inci maddesine göre yapılan ihracat tutarına göre yeşil pasaport verilebilecek kişi sayısı aşağıdaki gibidir:

Son 3 takvim yılı itibariyle, yıllık ortalama ihracatı ;

500.000 ABD Doları ile 10 milyon ABD Doları (Bu rakam dahil) arasında olan firmaların yetkilisine 1 adet,

10 milyon ABD Doları üzeri ile 25 milyon ABD Doları (Bu rakam dahil) olan firmaların yetkilisine 2 adet,

25 milyon ABD Doları üzeri ile 50 milyon ABD Doları (Bu rakam dahil) olan firmaların yetkilisine 3 adet, 

50 milyon ABD Doları üzeri ile 100 milyon ABD Doları (Bu rakam dahil) olan firmaların yetkilisine 4 adet,

100 milyon ABD Doları üzerinde olan firmaların yetkilisine 5 adet,

yeşil pasaport (Hususi damgalı pasaport) verilebilir.

İhracatçılara yeşil pasaport verilmesine ilişkin ayrıntılı düzenleme içeren 2017/9962 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı için TIKLAYINIZ. 

22.04.2018

Güncelleme: 12.11.2019

(1770 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 1 milyon olan rakamın 500.000 ABD doları olarak belirlenmesine ilişkin değişiklik metne işlenmiştir. )

vergidosyasi.com

 

İhracatçılar için hususi pasaport başvuru formu

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s