VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ

AT YARIŞINDA KAZANILAN İKRAMİYEDEN NE KADAR VERGİ KESİLİR?

At yarışında kazançlı biletlerden ne kadar vergi kesilir?

At yarışları sonucunda kazanılan ikramiye vergi sistemimizde ivazsız intikal olarak değerlendirilerek vergilendirilmektedir.

Kazanılan ikramiye tutarının Veraset ve İntikal Vergisi Kanununda her yıl için belirlenen istisna tutarını aşan kısmı için %20 oranında vergi kesintisi yapılmaktadır.

Buna göre, at yarışları üzerine düzenlenen müşterek bahisler sonucunda ödenecek ikramiyelerin istisna tutarını (2018 yılı için 4.656-TL, 2019 yılı için 5760 TL) aşması halinde, ikramiyelerin istisna tutarını aşan kısmı üzerinden % 20 oranında ikramiyenin yarışsevere ödendiği anda vergi kesilmektedir. Bunun haricinde yarışseverlerin başka bir beyanda bulunması gerekmemektedir.

Örneğin; 2018 yılı için 20.656,00 TL ikramiye veren herhangi bir oyun türü için, ikramiye tutarı 4.656 TL’yi aşan kısmı olan 16.000,00 TL’ nin %20’ luk kısmı ( 3.200,00 TL ) vergi olarak bilete ödeme yapıldığı anda kesilmektedir. Sonuç olarak, vergi tutarı düşüldükten sonra bu bilete 17.456,00 TL ödeme yapılmaktadır. Bu vergi nihai tutar olup, ikramiye kazananın ayrıca veraset ve intikal vergisi beyannamesi vermesi gerekmemektedir.

vergidosyasi.com

5 replies »

  1. Bu kesintiler adil mi? Hem toplam hasılatın büyük bir kısmını alıyorsunuz hemde ilan ettiğiniz ikramiyede kazananlardan vergi alıyorsunuz,bunu kim akıl ettiyse bravo güzel kazanç,yazıklar olsun hırsızlık yapanlara,vesile olanlara…

    Beğen

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s