KAVRAMLAR

Mali Sosyoloji Nedir?

Mali yaşam, salt parasal; gelir gider dengesine dayanan unsurları içermez. Sosyolojik, psikolojik boyutları vardır. Bu boyutların dikkate alınması, vatandaşlarda vergi bilincini ve vergiye gönüllü uyumu artıracak sonuçlar doğurur. Özellikle mali idaresinin bu alanlar üzerinde kafa yormasında fayda var. Aşağıda Türkiye’de üzerinde çok da durulmayan bir alan mali sosyoloji konusuna ilişkini küçük notlar düştük.

Mali sosyoloji, vergiler ve harcamaların nasıl belirlendiğini ve toplumu nasıl etkilediğini araştıran sosyoloji dalıdır. Vergi ve vergileme ile kamu harcamalarının sosyolojik analizini yapan mali sosyoloji, toplumu ve politik yaşamı ahlaki, ekonomik, kurumsal, kültürel siyasi ve tarihi yönleri ile araştırmaktadır.

Mali sosyoloji; devletin mali faaliyetlerinin ne makro iktisatta ne mikro iktisatta veya ne de mali kurumların tanımları içerisinde de yer verilmeyen yönlerini daha geniş çerçevede ele alan bir sosyoloji alanıdır.

Mali sosyolojide, vergilemenin ve kamu maliyesinin arkasındaki sosyal süreçler, -özellikle siyasi yaşam için- bir toplumun araştırılmasındaki en önemli başlangıç noktasıdır.

Mali sosyolojiyi diğer vergi ve kamu maliyesi yaklaşımlarından ayıran en önemli özellik bu mali değişkenlerin ekonomik etkileri yanında siyasi, kültürel ve kurumsal faktörlerden nasıl etkilendiğini de ortaya koymasıdır. Dolayısıyla mali sosyoloji yaklaşımı maliye politikalarının oluşturulması ve ilgili politikaların ortaya çıkan etkilerini değerlendirirken sosyal, kurumsal ve tarihi etkileri de göz önünde bulundurmaktadır.

Sosyoloji, toplum içindeki bireyi, grupları, kurumları, bunlar arasındaki ilişkileri ve etkileşimleri, yine bunlardan ayrı ayrı ya da müştereken kaynaklanan sorunları ve meseleleri bağlantılar kurarak inceleyen bir bilim dalıdır. Bu doğrultuda, mali alandaki tüm olayların, dönüşümlerin, krizlerin ve krizlere yönelik uygulanan politikaların ve bunların sonuçlarının ayrıntılı analiz edilmesini sağlayacak sosyolojinin alt dalı olan ve kamu maliyesinin hem sosyolojik hem de ekonomik sorunlarına yardımcı olan maliye teorisinin bilimsel unsurlarıyla uğraşmayı amaçlayan mali sosyolojiye ihtiyaç duyulmaktadır.

vergidosyasi.com

12.06.2018


Kaynak: Pınar Özdemir, “VERGİ KÜLTÜRÜ VE GÖSTERGELERİ: TÜRKİYE ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME”, Pınar ÖzdemirÇ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Cilt 24, Sayı 1, 2015, Sayfa 175-188

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s