VERGİ AKADEMİ

VERGİNİN MÜKELLEFİ VE YÜKLENİCİSİ

Vergi mükellefi ile yüklenicisi her zaman aynı kişi olmaz. Vergiyi vergi dairesine bildirip ödemekle yükümlü kişiyi vergi mükellefi olarak isimlendiriyoruz. Ancak, bu kişi her zaman için ödenen verginin gerçek yüklenicisi değildir. Örneğin KDV mükellefi, aslında başkalarında aldığı KDV’yi vergi dairesine bildiren bir kişidir. Ancak, söz konusu KDV’yi ürün veya hizmet satın alan kişi yüklenmiştir.

Verginin mükellefi ile yüklenicisinin aynı kişi olduğu durumlarda vergi bilinci artar. Örneğin Motorlu Taşıtlar Vergisinde verginin mükellefi ve yüklenicisi aynıdır. Vergi oranındaki küçük bir artış hemen hissedilir. Dolayısıyla araç sahiplerinin MTV artışına karşı tepki gösterme ihtimali çok yüksektir. Oysa, araç alımı sırasında söz konusu olan ÖTV miktarından çoğu kez haberi bile olmaz. Aracın nihai fiyatına bakar.

Verginin mükellefi ile yüklenicisini ne kadar birbirinden ayırırsanız, vergi farkındalığı o kadar azalır. Bu açıdan dolaylı vergi ağırlıklı bir vergileme, dolaysız vergilerde ise kaynakta kesinti sistemi, mali anestezik etkisi nedeniyle, kolay vergi idareciliğinin vazgeçilmezleridir.

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s