VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ

Boşanma Karşılığı Alınan Nafaka, Tazminat veya Menkul ve Gayrimenkuller Vergiye Tabi mi?

Boşanma karşılığında taraflardan biri diğerine mal ve para verme durumunda kalabilmektedir. Peki, boşanma durumunda, boşanılan eşe verilen mal veya paralar, nafaka, tazminat veya diğer adlarla yapılan ödemeler vergiye tabi mi?

Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 2/d maddesine göre; “İvazsız İntikaller” vergiye tabidir. Ancak maddenin parantez içi hükmüne göre, maddi ve manevi zarara karşılık verilen “tazminatlar” ivazsız intikal sayılmıyor. Boşanma nedeniyle verilecek mal ve paralar, “boşanma koşulu” karşılığı “tazminat” olarak verildiğinden, “ivazlı bir intikal” söz konusu. Bu da Veraset ve İntikal Vergisinin konusuna girmiyor.

Gelir Vergisi Yasası’nın 25/8. maddesine göre de; nafakalar, alanlar için gelir vergisinden istisnadır. . Dolayısıyla nafakalar, gelir vergisine tabi değildir.

Yukarıdaki açıklamalara göre, boşanma nedeniyle ödenen nafakalar ve tazminatlar ile boşanma karşılığı verilen menkul ve gayrimenkul mallar, vergiye tabi değildir.

20.07.2018

vergidosyasi.com

 

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s