GELİR VERGİSİ

Özelge: Hakemlere Yapılan Ödemelerin Ücret Olarak Kabul Edilmesi ve Vergiden İstisna Olması hk.

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
KOCAELİ VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
(Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)

TARİH : 28.02.2012
SAYI : B.07.1.GİB.4.41.15.01-GVK-2011/11-53
KONU : Hakemlere yapılan ödemelerin ücret olarak kabul edilmesi hk.

İLGİ: …

İlgide kayıtlı özelge talebinizde, voleybol hakemliği yaptığınızı belirterek, 193 sayılı GVK.nun 29/4 maddesine göre ücretinizden gelir vergisi kesilip kesilmeyeceği hususunda bilgi talep ettiğiniz anlaşılmaktadır.

193 sayılı GVK.nun 61. maddesinde;

” Ücret işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı(mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez…” hükmü yer almış olup, aynı maddenin 5 numaralı bendinde bilirkişilere, resmi arabuluculara, eksperlere, spor hakemlerine ve her türlü yarışma jürisi üyelerine ödenen veya sağlanan para, ayın ve menfaatlerin ücret olduğu hüküm altına alınmıştır.

Aynı Kanunun “Teşvik ikramiye ve mükafatları” başlıklı 29. maddesinin 4. bendinde; Spor yarışmalarını yöneten hakemlere ödenen ücretlerin gelir vergisinden istisna olduğu hükme bağlanmıştır.

Konuya ilişkin olarak 128 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin “1.Teşvik ikramiye ve mükafatlarında istisna” başlıklı bölümünün son paragrafında; “Aynı bentte yer alan ve sadece maç hakemlerine ödenen ücretlere ilişkin istisna hükmü ise yapılan değişiklikle genişletilmiş ve her türlü spor yarışmalarını yöneten hakemlere yapılan ödemeler 61. maddeye göre ücret olarak kabul edilmekle birlikte bu bent hükmü ile 01.01.1981 tarihinden itibaren vergiden istisna edilmiştir.”

açıklamasına yer verilmiştir.

Bu hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, her türlü spor yarışmalarını yöneten hakemlere yapılan ödemeler ücret olarak kabul edilmekle birlikte, gelir vergisinden istisna edildiğinden, sadece voleybol hakemliği dolayısıyla elde ettiğiniz ücret üzerinden gelir vergisi tevkifatının yapılmaması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s