GENEL

Kur Artışının İthalde Alınan Vergi Gelirlerine Etkisi

Kur artışlarının vergi gelirlerini nasıl etkileyeceği hususu tartışmalıdır. Ancak, genel olarak ithalde alınan vergilerde artış beklenir. Ancak kurdaki artışın uzun vadede ithalatı azaltmak suretiyle bu etkinin zamanla düşüş trendine girmesi beklenir. Ancak, bu düşüş ithalatın bileşimine (ağırlıklı olarak petrol, ham madde ve ara malı ağırlıklı ithalat gibi) bağlı olarak pek de yaşanmayabilir.

Aşağıda uluslararası ticaret ve işlemler üzerinden alınan vergilerin 2017 ve 2018’in ilk aylık dönemleri karşılaştırılmış, aynı dönemlere göre artış oranlarına yer verilmiştir.

Tek bir değişken ve kısa süreli bir veri seti ile genel ve bilimsel yorumlara ulaşmak mümkün değil. Zaten böyle bir amaç ve iddiamız da yok. Bu nedenle aşağıdaki veri kısa dönemdeki gelişime ilişkin küçük bir sinyal gibi. Belki, birilerinin yapacağı akademik çalışmaya önayak olur düşüncesi ile yayımlıyoruz.

2017 ve 2018 yılının aynı aylarına göre ithalde alınan vergilerdeki değişim oranlarına ilişkin istatistik aşağıda sunulmuştur:

kur artışlarının ithalde alınan vergi gelirlerine etkisi.PNG

11.08.2018

vergidosyasi.com

 

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.