KATMA DEĞER VERGİSİ

EKMEKTE KDV ORANI KAÇTIR?

EKMEKTE KDV ORANI

Ekmekte iki farklı KDV oranı söz konusudur. Bunlar %1 ve %8’dir. Genel olarak ekmekte KDV oranı %1’dir. Ancak, ekmeğin buğday unu dışındaki bir undan yapılması veya buğday unundan yapılmasına rağmen içindeki katkı maddelerinin toplamda %5’i geçmesi durumunda KDV oranı %8 olmaktadır.

Ayrıca ekmeği yediğiniz yere göre KDV oranı %18’e kadar çıkabilir. Örneğin, beş yıldızlı bir otelde yediğiniz yemekle birlikte tükettiğiniz ekmek de %18 KDV alınarak ödenecektir.

Bilindiği üzere KDV oranları, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (BKK)’na ekli (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8, bu listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için % 18 olarak tespit edilmiştir.

Söz konusu BKK eki (I) sayılı listenin 4’üncü sırasında, 2016/8705 sayılı Karar ile yapılan değişiklikten önce, “Buğday unu, buğday unundan imal edilen ekmekler (kepekli olanlar dahil, diğer katkı maddeliler hariç), yufka” ibaresine yer verilmiş ve bu ürünlerin teslimi % 1 oranında KDV’ye tabi tutulmuştur.

05.05.2016 tarihinden itibaren (I) sayılı listenin 4’üncü sırasında, 2016/8705 sayılı Karar ile yapılan değişiklikle, “Buğday unu, yufka, ekmek (buğday unu, kepek, su, tuz, maya, şeker, enzimler, enzim kaynağı olarak malt unu, vitalgluten ve Türk Gıda Kodeksine göre izin verilen katkı maddeleri ile toplamda % 5 oranını geçmemek kaydıyla çeşni maddeleri, diğer tahıllar, soya unu, baklagil unları, yağ, süt, süt ürünleri, bitkisel lif ve benzeri maddeler ilave edilmek suretiyle imal edilen ekmekler)” ibaresine yer verilmiştir.

Aynı BKK eki (II) sayılı listenin A/15’inci sırasında ise, Türk Gümrük Tarife Cetveli (TGTC)’ nin 19 no.lu faslında yer alan mallara yer verilmiş ve bu ürünlerin teslimi % 8 oranında KDV’ye tabi tutulmuştur.

Buna göre 05.05.2016 tarihinden itibaren, buğday unu, kepek, su, tuz, maya, şeker, enzimler, enzim kaynağı olarak malt unu, vitalgluten ve Türk Gıda Kodeksine göre izin verilen katkı maddeleri ile toplamda % 5 oranını geçmemek kaydıyla çeşni maddeleri, diğer tahıllar, soya unu, baklagil unları, yağ, süt, süt ürünleri, bitkisel lif ve benzeri maddeler ilave edilmek suretiyle imal edilen ekmeklerin tesliminde % 1, bu ekmeklerin dışında kalan ekmek teslimlerinde ise % 8 KDV oranı uygulanması gerekmektedir.

Buna göre; örneğin çavdar ekmeğinde KDV oranı %8 olacaktır. Buğday unundan üretildiği ve içindeki katkı maddeleri toplamda %5’i geçmediği sürece ekmeğin, köy ekmeği, Isparta ekmeği, Trabzon ekmeği, kepek ekmeği, tost ekmeği, hamburger ekmeği, sandviç ekmeği ve benzeri isim veya türlerde olmasının önemi bulunmamaktadır.

 

23.08.2018

vergidosyasi.com

 

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s