MTV

Suriyeliler MTV Ödüyor mu? Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunda mı?

suriyeliler araçları için MTV ödüyor mu zorunlu trafik sigortsı veriyor mu.PNGBugün çok sevdiğim bir arkadaşım telefonla aradı. Kafasına takılmış, “Suriyeliler motorlu taşıtlar vergisi (MTV) vermiyorlarmış, doğru mu?” diye sordu. Tabii burada kastedilen Suriyeli tabiri, Türkiye’ye sığınmış Suriyeli mültecileri ifade ediyor.

Ben de ortalığı biraz daha karıştırmak için, “MTV vermiyorlarsa sorun var ama, asıl sorun zorunlu trafik sigortası ödüyorlar mı? Araçlarını muayeneye sokuyorlar mı? bunlar daha önemli sorunlar.” diye cevap verdim.

Telefonda arkadaşın kızgınlığının daha da arttığını fark ettim. Olayı daha fazla uzatmadan arkadaşa konunun şehir efsanesi olduğunu, Suriyeliler için Karayolları Trafik Yönetmeliğine 2014 yılında eklenen 51/A maddesi ile geçici trafik belgesi ve tescil plakası verilmesi yönünde düzenleme yapıldığını, bu düzenleme ile birlikte trafik tescili zorunluluğu bulunduğunu ve tescille birlikte MTV, zorunlu trafik sigortası ve fenni muayene zorunluluğunun aynen Türk vatandaşları gibi mevcut olduğunu ilettim.

Bununla da kalmayıp, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun Mart 2018 tarihli Göç ve Uyum Raporunun aşağıdaki bölümünü arkadaşa aynen okudum, ikna oldu ve rahatladı.

suriyeliler araçları için MTV ödüyor mu

Tabii burada önemli husus, savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriyelilerin sahip olduğu araçların bir an önce Suriye plakası yerine, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde öngörülen tescil plakası ile değiştirilmesi. Bunun için de emniyet birimlerinin denetim ve takibi önem kazanıyor. Bu takibin yapılmaması durumunda, hem vergi gelir kaybı söz konusu olmakta, hem de kaza durumunda sigortadan kaynaklı önemli mağduriyetler söz konusu olabilmektedir.

EK BİLGİ: Suriyelilere ait olup kayıt altına alınan araçlara SAA 001’den SZZ 999‘a kadar olan plakalar tahsis ediliyor.

10.09.2018

vergidosyasi.com

Not: Tüm hakları yazarına aittir. Kaynak gösterilerek kısmi alıntı yapılabilir. AYNEN YAYIMLANAMAZ.

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.