ÖTV

Otomobilde ÖTV Matrahları Güncellendi.

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli II sayılı listede yer alan otomobillerin özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahlarının yeniden tespiti konusundaki Cumhurbaşkanının 23 Eylül 2018 tarih ve 132 sayılı Kararı 24.09.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Karar yayımı tarihi olan 24 Eylül 2018’de yürürlüğe girmiştir.

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listedeki 87.03 G.T.İ.P. numaralı mallardan “-Diğerleri” satırı altında yer alanlarının (Otomobil, SUV, arazi taşıtı ve benzeri insan taşımaya mahsus araçların) özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahları yeniden tespit edilmiştir.

Karar sonrası matrahların yukarı çekilmiş olması nedeniyle araçların lüks derecesine göre farklı miktarlarda ÖTV avantajı sağlanmıştır. Düzenleme, kurlardaki artış nedeniyle gerekli bir düzenleme olup otomobil piyasasında son aylarda yaşanan büyük daralmayı da bir nebze olsun azaltmaya yöneliktir.

Karar sonrası 24 Eylül 2018’den itibaren geçerli olacak ÖTV matrahları ve bu matrahlara tekabül eden vergi oranları aşağıdaki gibi olmuştur:

otomobilde yeni ötv matrahları eylül 2018

Söz konusu Karar öncesi geçerli ÖTV matrahları ve oranlar ise aşağıdaki gibiydi:

otomobilde ötv matrah ve oranları 2018.PNG

24.09.2018

vergidosyasi.com

 

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.