KAVRAMLAR

Vergi Cenneti Nedir? İşbirliği Yapmayan Vergi Cenneti Kaldı mı?

Vergi Cenneti Nedir?

Vergi ve cennet kelimelerinin bir araya gelmesi ilginç bir tamlama oluşturuyor. Çünkü vergi zorunlu bir yükümlülük ve sevimsiz. Peki, nedir vergi cenneti?

Vergi cenneti; vergilerin hiç olmadığı veya çok düşük olduğu ülke ya da yargı çevresi (jurisdiction) olarak isimlendirilen çoğu ada devleti olan ülkecikleri ifade ediyor.

Bunların bir çoğu eski sömürgeci ülkelerin uydusu konumunda. Örneğin eski İngiliz sömürgesi bu tür yerlerin valisi İngiliz Kraliçesi Majesteleri (Her Majesty) tarafından atanıyor.  Kara para aklama ile mücadele kapsamında gittiğimiz Bermuda’da toplantıya gelen ülkenin başkanı “Her Majesty’s Governor”, Majestelerinin Valisi olarak tanıtılmıştı.

bermuda 2007 Egmont Group toplantısı toplu.PNG

Aşağıda çoğunlukla gündeme gelen vergi cennetleri listesi yer almaktadır:

vergi cennetleri listesi.PNG

Vergi cenneti olmak, tek başına olumlu veya olumsuz bir anlam taşımamaktadır. Uluslararası örgütler, birlikler ve ülkeler açısından önemli olan vergi cennetlerinin şeffaf yapıda olup olmadığı ve bilgi paylaşımı konusunda ilgili ülke ile işbirliği yapıp yapmadığıdır.

İşbirliği Yapmayan Vergi Cenneti Kaldı mı?

Vergi cennetleri 2000’li yılların başında OECD’nin önemli bir gündem maddesi haline geldi. OECD Mali İşler Komitesi bu konuyla özel bir önem verdi. Çünkü, pek çok şirket veya kişi vergi cennetleri üzerinden vergi kaçırıyordu. Vergi kaçırma, kara para aklama ve çeşitli manipülasyonlara aracılık eden vergi cennetleri ile ülkeler zararlı vergi rekabeti ile karşı karşıya kalıyor, ülke mali kaynakları dışarı çıkıyordu.

Yukarıda belirtilen sorun nedeniyle OECD 2000 yılında yayımlandığı Raporda bazı kriterleri esas alarak çok sayıda yargı çevresini vergi cenneti olarak tanımladı. 2000 ila Nisan 2002 arasında 31 vergi cenneti OECD’nin Şeffaflık ve Bilgi Değişimi Standartlarını uygulama konusuna resmi taahhütte bulundu.

Yedi vergi cenneti (Andorra, Liechtenstein, Liberia, Monaco, Marshal Adaları, Nauru Cumhuriyeti ve Vanuatu Cumhuriyeti) OECD’nin işbirliği yapmayan vergi cennetleri ile ilgilenen Mali İşler Komitesince tayin edilmiş süre olan 2002 Nisan’ına kadar Şeffaflık ve Bilgi Değişimi Konusunda taahhütte bulunmadılar. Tüm bu yargı çevreleri süreç içinde taahhütte bulundular ve işbirliği yapmayan vergi cennetleri (Unco-operative tax havens) listesinde çıkarıldılar. Nauru ve Vanuatu 2003 yılında taahhütte bulunurken Liberia ve Marshall Adaları 2007 yılında taahhütte bulundu.

2009 Mayısında Mali İşler Komitesi geriye kalan üç yargı çevresinin de (Andorra, Liechtenstein ve Monaco) verdikleri taahhüt ve bu taahhütlere uyum konusundaki çabaları ile bilgi değişimi konusundaki uygulamaları ışığında işbirliği yapmayan vergi cennetleri listesinden silinmesine karar verdi. Sonuç olarak, halihazırda Mali İşler Komitesi tarafından belirlenen işbirliği yapmayan vergi cennetleri listesinde hiçbir ülke kalmamıştır.

11.12.2018

Hasan AYKIN

vergidosyasi.com

 

Kaynak: OECD. http://www.oecd.org/countries/monaco/list-of-unco-operative-tax-havens.htm 

 

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s