GENEL

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası Gelirlerinde Stopaj Oranı Kaçtır?

Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası nedir?

Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası; Hazine ve Maliye Bakanlığı ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Varlık Kiralama A.Ş. tarafından ihracı gerçekleştirilen ve fiziki altını olan vatandaşların bu altınları üzerinden getiri elde edebilmelerini sağlayan bir yatırım aracıdır.

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası arasındaki fark nedir?

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, faiz getirisi elde etmek istemeyen yatırımcılar için 2012 yılından itibaren kira sertifikaları ihraç etmektedir. Altına Dayalı Kira Sertifikası da yurtiçi piyasada ihraç edilen diğer Kira Sertifikalarında olduğu gibi gayrimenkul alım satımına ve söz konusu gayrimenkulün kiralanmasına dayalı bir yatırım aracıdır.

Altına Dayalı Kira Sertifikası, sertifika sahiplerine, gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirini, payları oranında dağıtmaktadır. Altına Dayalı Kira Sertifikasında kira geliri kira sözleşmesi uyarınca altın fiyatına endeksli olarak belirlenmekte olup yatırımcısına altın fiyatına endeksli Türk Lirası cinsi bir kira getirisi sağlamaktadır.

Altın Tahvilleri ise, diğer Devlet Tahvillerinde olduğu gibi, arkasında her hangi bir gayrimenkul işlemi olmayan, yatırımcısına, satın aldığı Tahvil karşılığında altın fiyatına endeksli Türk Lirası cinsi faiz geliri sağlayan bir yatırım aracıdır.

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikasında Vergi Avantajı Var mı? Stopaj (Tevkifat) Oranı Kaçtır?

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun geçici 67’inci maddesi kapsamında, altına dayalı devlet içi borçlanma senetlerinden ve altına dayalı kira sertifikalarından elde edilen kazançlar için uygulanan gelir vergisi stopaj oranı 2017/10840 sayılı  BKK ile bireysel yatırımcılar için %0 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla bu yatırım araçları için vergisel avantaj sağlanmıştır.

Hazine bonosu ve devlet tahvillerinde stopaj oranı %10 iken Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranının %0 olarak belirlenmesi bu yatırım araçları için vergisel avantaj sağlamaktadır.

Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası İçin Teslim Edilen Altınlarda İşçilik Bedelinin Dikkate Alınmadığı Hususu Dikkate Alınmalıdır.

Fiziki altınlardaki saflık belirlenirken sadece teslim alınan 22 ve 24 ayar altının (takının) içindeki altın miktarı göz önünde bulundurulacaktır. Söz konusu altınların değeri tespit edilirken işçilik bedeli göz önünde bulundurulmayacaktır. Bu nedenle yatırımcıların, kayıp yaşamamaları adına işçilik bedeli yüksek olabilecek altınlarını Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası için değerlendirirken bu hususu bilerek hareket etmeleri önem arz etmektedir. Bu amaçla, uzmanlardan bilgi alınması tavsiye edilmektedir.

14.12.2018

vergidosyasi.com

Not: Konuya ilişkin daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linke müracaat edilebilir: https://altin.hazine.gov.tr/sikca-sorulan-sorular

 

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s