GENEL

Karşılıksız Çekler İçin 2019 Yılında Bankaların Hamiline Ödemek Zorunda Olduğu Tutar

Karşılıksız Çeklerde Bankaların Sorumluluğu

5941 sayılı Çek Kanunu uyarınca, bankaların karşılıksız çıkan çekler için hamile ödeemekle yükümlü olduğu minimum miktar bulunmaktadır. Bu, karşılıksız çıkan çekler için bankaların sorunluluk tutarı olarak isimlendirilmektedir.

Bankaların karşılıksız çıkan çekler nedeniyle sorumlu oldukları tutar, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan fiyat endekslerindeki yıllık değişmeler göz önünde tutularak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından her yıl Ocak ayında belirlenerek Resmî Gazetede yayımlanmaktadır.

Aşağıda karşılıksız çıkan çekler nedeniyle bankaların ödemek zorunda olduğu veya ödemekle yükümlüğü bulunduğu tutarlar 2018 ve 2019 yılları için sunulmuştur.

2018 ve 2019 Yılları İçin Karşılıksız Çeklerde Bankaların Sorumlu Olduğu Tutar

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 12.01.2019 tarih ve 30653 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Çek Defterlerinin Baskı Şekline ve Bankaların Hamile Ödemekle Yükümlüğü Olduğu Miktarın Belirlenmesine İlişkin Tebliği (Sayı:2010/2)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı:2019/1) ile

  • 28 Ocak 2019 tarihinden itibaren bankaların süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için karşılığının bulunmaması halinde ödemekle yükümlü oldukları tutar 2018 yılında 1.600 TL iken 2019 yılında (28 Ocaktan itibaren) 2.030 TL’ye çıkarıldı.
  • 2010/2 sayılı Tebliğ’in yayımından (20 Ocak 2010 tarihinden) önce yayımlanan Tebliğlere göre bastırılan ve süresinde ibraz edilen çeklerin (3167 sayılı Kanuna ilişkin Tebliğler uyarınca bastırılmış çekler olup bu çeklerin üzerinde tacir olan ve tacir olmayan ayrımı yoktur) karşılığının bulunmaması halinde her çek yaprağı için ödemekle yükümlü olunan tutar ise 2018 yılında 940 TL iken 2019 yılında (28 Ocaktan İtibaren)  1.255 TL’ye çıkarıldı. 

13.01.2019

Hasan AYKIN

vergidosyasi.com

 

Not: Tüm hakları yazarına aittir. vergidosyasi.com sitesindeki aktif adrese link verilerek alıntı yapılabilir. Aynen yayımlanamaz. 


Yukarıda atıfta bulunulan TC Merkez Bankasının 2010/2 sayılı Tebliğinin ilgili maddelerinin ilk hali aşağıdaki gibidir:

“Bankanın sorumlu olduğu miktar

MADDE 4 – (1) Muhatap banka, ibraz eden düzenleyici dışındaki hamile, süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için;

a) Karşılığının hiç bulunmaması halinde,

1) Çek bedeli altıyüz Türk Lirası veya üzerinde ise altıyüz Türk Lirası,

2) Çek bedeli altıyüz Türk Lirasının altında ise çek bedelini,

b) Karşılığının kısmen bulunması halinde,

1) Çek bedeli altıyüz Türk Lirası veya altında ise çek bedelini aşmamak koşuluyla, kısmi karşılığı altıyüz Türk Lirasına tamamlayacak bir miktarı,

2) Çek bedeli altıyüz Türk Lirasının üzerinde ise çek bedelini aşmamak koşuluyla, kısmi karşılığa ilave olarak altıyüz Türk Lirasını

ödemekle yükümlüdür.

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Tebliğden önce yayımlanan Tebliğlere göre bastırılan çeklerden ötürü muhatap banka, süresinde ibraz edilen çekin karşılığının bulunmaması halinde her çek yaprağı için beşyüz Türk Lirasına kadar ve kısmen karşılığının bulunması halinde ise bu miktarı her çek yaprağı için beşyüz Türk Lirasına tamamlayacak biçimde ödeme yapmakla yükümlüdür.”

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s