HARÇLAR

Hataen veya Fazladan Yatırılan IMEI Kayıt Harcı Nasıl Geri Alınır?

Yurtdışından getirilen telefonların Türkiye’de kullanımı için IMEI kayıt harcı ödenmesi gerekir. Söz konusu harç tutarı ve ilgili işlemler konusundaki yazımız için TIKLAYINIZ.

Bu yazıda, hataen veya fazladan ödenen IMEI kayıt harç tutarının iadesine ilişkin bilgi verilecektir.

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu IMEI numarasının kayıt işlemi sırasında hatalı veya fazladan yatırılan harcın iade işlemi nasıl yapılmaktadır?

Yolcu beraberinde getirilen cep telefon kullanım izin harcına ilişkin iade talepleri için; iade talebine ilişkin dilekçe ve dilekçe içeriğinde harcın iade edileceği kişiye ait banka hesap numarası (Alındı üzerinde kimlik bilgileri yazılı olan kişiye ait IBAN numarası), harcın ödenmesi sırasında düzenlenen ve harcı ödeyene verilen “vergi dairesi / internet vergi dairesi / vergi tahsil” alındısının aslı ile birlikte söz konusu harcın tahsiline yetkili vergi dairesine(Alındı üzerinde yazılı olan), şahsen veya posta ile (evrakların postada kaybolmaması için iadeli taahhütlü, kargo vb.) başvurulması durumunda; harcı ödenen IMEI numarasının kayıt altına alınıp alınmadığı hususunun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan elektronik ortamda teyit edilmesi üzerine kanuni sebeplerle reddi icap edenlerin 6183 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi kapsamında mükellefin vadesi geçmiş borçları dikkate alınmak suretiyle iade işlemi yapılmaktadır.

Kaynak: GİB.

3 replies »

  1. Harç ücretini yatırdım ama kayıt yapmadım tekrar ücretimi alabilirmiyim

  2. Merhaba,
    “Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu IMEI numarasının kayıt işlemi sırasında hatalı veya fazladan yatırılan harcın iade işlemi nasıl yapılmaktadır?” yazinizdaki son kisim: “harcı ödenen IMEI numarasının kayıt altına alınıp alınmadığı hususunun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan elektronik ortamda teyit edilmesi üzerine kanuni sebeplerle reddi icap edenlerin 6183 sayılıKanunun 23üncü maddesi kapsamında mükellefin vadesi geçmiş borçları dikkate alınmak suretiyle iade işlemi yapılmaktadır.” ile ilgili anlayamadigim, yani BTK ile yurtdisindan getirdigim ve 120 gunu gecmedigim, ve yurtdisi yerlesik oldugum icin, IMEI kayidi yapmissam bile ve teyit edildikten sonra iadesi mumkun degil mi bu IMEI Harcinin? ve Vadesi gecmis borcum yok.

    Aciklamaniz icin simdiden tesekkurlerimle.
    Irmak

  3. Yurt dışından aldığım telefona yurt dışında olduğum için kayıt yapamadım yurda giriş tarihi istiyor bende yurda geç döneceğim yatırdığım vergiyi geri nasıl alabilirim.

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.