ÖTV

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNİN (ÖTV) MÜKELLEFİ KİMDİR?

Vergi literatüründe verginin gerçek yüklenicisi her zaman ilgili verginin mükellefi olmaz. Bu durum dolaylı vergilerde daha fazla geçerlidir. ÖTV de bir dolaylı vergi türüdür.

ÖTV’nin mükellefi kimlerdir?

ÖTV Kanununa ekli (I), (III) ve (IV) sayılı listelerdeki mallar ile (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olmayanları imal, inşa veya ithal edenler ile bu malların müzayede yoluyla satışını gerçekleştirenler, (II) sayılı listedeki mallardan, kayıt ve tescile tabi olanlar için; motorlu araç ticareti yapanlar, kullanmak üzere ithal edenler veya müzayede yoluyla satışını gerçekleştirenler ÖTV’nin mükellefidirler.

Categories: ÖTV

Tagged as:

1 reply »

  1. Ben sol ayak ortopedik engelli araç aldım yaklaşık 8 ay sonra bayi beni arayarak raporunun iptal edilmiş vergi dairesi bize vergi zaiyi cezası kesmiş bunu gelip siz ödeyeceksiniz dediler bende bana böyle bir teplig gelmedi ben size ecraklarimi verdim siz vergi dairesine verdiniz onaylandı aracı aldım dedim bayi gidip vergi dairesi ile uzlaşmaya gidiyor ve uzlaşma sonucunda cezayı ödüyor şimdi bayi bana karşı rücu davası açtı ben benden hangi evrakları istediler se verdim ve H sınıfı ehliyetimde var bu durum sizce ne olur

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.