GENEL

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ

28 Şubat 2019 tarih ve 30700 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 795 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile İhtiyaç Sahibi Hanelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında Karar yayımlanmıştır.

Elektrik Tüketim Desteği Kimlere Verilecek?

Elektrik tüketim desteği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca Tür vatandaşlarından aylık veya düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelere sağlanacaktır.

Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar Olacak? 

Karar göre, elektrik tüketim desteği, destek kapsamındaki hanelerdeki kişi sayısına göre belirlenecek. Ancak, elektrik destek tutarı aylık 150 kilovatsaat karşılığı tutarı geçemeyecek. 

Hanede yaşayanlar için ne kadar bir elektrik tüketimi tespit edileceğine ilişkin hususlar ile elektrik tüketim desteğinin uygulama yöntemi ve diğer hususlar Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşleri alınarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlencek. Bu nedenle, elektrik tüketim desteğinin uygulamaya girmesi açısından ilgili yöntem, usul ve esasların bir an önce belirlenmesi gerekmektedir.

Elektrik Tüketim Desteği Diğer Sosyal Yardımları Etkileyecek mi?

Elektrik tüketim desteği kapsamında yapılan ödemeler, diğer sosyal yardımlar ve aylıklar için yapılacak muhtaçlık hesaplaması ile genel sağlık sigortası gelir tespitinde gelir olarak dikkate alınmaz.

Elektrik Tüketim Desteğinin Finansmanını Kim Yapacak? 

Elektrik tüketim desteği öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları kullanılarak yapılacaktır. Fon kaynakları yetmezse, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesine konacak ilave ödenekten karşılanacaktır.

28.02.2019

Dr. Hasan AYKIN

vergidosyasi.com

 

 

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.