GÜMRÜK VERGİSİ

Gümrük Sunum Ücreti Nedir?

Posta ve kargo yoluyla yurtdışından yapılan alışverişlerde tüketiciler yeni bir masraf kalemi ile karşı karşıya kalmaktalar Bunun adı, gümrük sunum ücreti veya gümrüğe sunum ücreti.

Peki nedir gümrük sunum ücreti?

Gümrük sunum ücreti, gümrük memurunun posta veya kargo yoluyla yaptığınız alışveriş üzerine önüne gelen paketin içeriği konusunda şüphelenmesi durumunda, paketi açarak kontrol etmesi nedeniyle ödemeniz gereken bedeldir. Gümrük denetim görevi yapıldığı için sizden bedel istenmesi anlamına geliyor. Klasik kamu hizmet sunum anlayışı ile uyumlu bir uygulama değil.

Özellikle son dönemde, posta ve kargo yoluyla yurtdışından yapılan alışverişlerin artması ve 22 Avro olarak belirlenen (kitapta 150 Avro) gümrüksüz alışverişin suistimal edilmesine bağlı vergi kayıpları nedeniyle öne çıkan bir uygulama. Ticaret Bakanlığı, bu tür alışverişleri sıkı denetime tabi tutmaya başladı. Eskiden şüphe üzerine sınırlı sayıda posta ve kargo için yapılan bu işlemin çok yaygın hale gelmesi, gümrük sunum ücretini yurtdışı alışverişler üzerinde bir tür vergi etkili uygulama haline getirme potansiyeline sahip.

2019 Yılı için gümrük sunum ücreti ne kadar?

Mevcut durumda 4,5 TL gümrük sunum ücreti ve 70 kuruş damga vergisi olmak üzere açılıp kontrol edilen her bir posta veya kargo için 5.20 kuruş alınmaktadır.

06.03.2019

vergidosyasi.com

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.