KAVRAMLAR

VIX ENDEKSİ NEDİR?

VIX  Endeksi (Volatilite-Korku Endeksi) Nedir?

VIX endeksi, ingilizcesi Volatility Indekelimelerinde kırmızı ile işaretlediğimiz harflerin birleştirilmesi ile isimlendirilen bir endekstir. Oynaklık endeksi olarak Türkçeye çevrilebilecek VIX endeksi yaygın şekilde Volatilite Endeksi veya “Korku Endeksi” olarak Türkçe’de kullanılmaktadır. 

VIX endeksi (VIX Index) 1993 yılında  CBOE(Chicago Board Of Trade) tarafından oluşturulmuştur. Takip eden dönemde başta ABD olmak üzere pek çok ülkede takip edilen bir gösterge olmuştur. 

VIX Endeksi Nasıl Yorumlanır?

S&P hisse opsiyon fiyatlarını kullanan VIX endeksi, opsiyon fiyatlarının piyasa volatilitesi ile ilişkisinden yola çıkarak piyasanın beklenen volatilitesini belirler. VIX endeks değerinin 30’un üzerinde olması yatırımcıların risk algısının arttığını, gelecek tahminlerinin kötümserleştiğini ve ekonominin gidişatından korktuklarını gösterirken; endeks değerinin 20’nin altına düşmesi risk algısının azaldığını, gelecek tahminlerinin iyimserleştiğini ve ekonominin gidişatından korkmadıklarını göstermektedir. (1)

Aşağıda VIX Endeksine ilişkin örnek yer almaktadır:

vix endeksi.JPG

Kaynak: https://www.bloomberght.com/borsa/endeks/vix

vix endeksi beş yıllık gösterim.JPG

Kaynak: https://tr.investing.com/indices/volatility-s-p-500

Yukarıdaki grafiklerde, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı ihtimalinin artması, Trump’ın attığı twitler sonrası VIX endeksi hızlı bir şekilde yükselmiştir. Piyasada korkunun artmış, bu kapsamda borsalarda ciddi düşüşler yaşanmıştır.

14.05.2019

vergidosyasi.com

 

 

Kaynaklar:

1- http://www.bireyselyatirimci.com/korku-endeksi-vix-nedir/

2- https://www.bloomberght.com/borsa/endeks/vix

3- https://tr.investing.com/indices/volatility-s-p-500

 

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.