KAMBİYO VERGİSİ

Döviz Alımında Vergi Oranı Binde Birden Binde İkiye Çıktı. Cumhurbaşkanı Oranı 10 Kat Artırmaya Yetkili.

NOT: Konuya ilişkin olarak 24.05.2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararı ile oran Binde ikiden yüzde bire (binde 10) yükseltilmiştir. Konuya ilişkin CB Kararı ve ayrıntılı bilgi için TIKLAYIZINIZ:


7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 07.11.2019 tarih ve 30971 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı. Kanunun 8 inci maddesi ile, 6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun 33 üncü maddesinde yer alan kambiyo işlemleri üzerinden alınacak vergi oranına ilişkin oran ve yetki değişikliği yapılmıştır.

Maddeye göre kambiyo işlemleri üzerinden “binde 1” olarak uygulanan vergi oranı “binde 2” olarak yeniden belirlenmiş olup, Cumhurbaşkanına yeni oranı (binde 2) on katına kadar artırma yetkisi verilmiştir. Buna göre Cumhurbaşkanı bu oranı binde 20’ye başka bir değişle yüzde 2’ye (%2) kadar (bu oran dahil) artırmaya yetkilidir.

Bunun anlamı, döviz alım işlemi sırasında binde bir olarak uygulanan vergi artık bugünden itibaren (7 Aralık 2019) binde 2 olarak uygulanacaktır. Cumhurbaşkanı yeni bir oran belirlemediği sürece bu oran geçerli. Örneğin 1.000 TL karşılığı döviz aldığınızda 2 TL kambiyo vergisi ödeyeceksiniz. Cumhurbaşkanı özellikle döviz manipülasyonu dönemlerinde bu oranı %2’ye çıkarırsa ödenecek vergi 20 TL olacaktır. Cumhurbaşkanına verilen 10 kat oran artırma yetkisi, döviz manipülasyonlarına karşı bir tür vergisel önlem niteliğindedir.

7194 sayılı Kanunun ilgili maddesi aşağıdaki gibidir:


MADDE 8 – 13/7/1956 tarihli ve 6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun 33 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “binde biridir” ibaresi “binde ikisidir” şeklinde ve ikinci fıkrasında yer alan “yukarıdaki oranları aşmayacak şekilde yeniden tespit etmeye yetkilidir” ibaresi “kambiyo muamelelerinde on katına, vergiye tabi diğer muamelelerde ise kanuni seviyesine kadar artırmaya yetkilidir” şeklinde değiştirilmiştir.

07.12.2019

Hasan AYKIN

vergidosyasi.com

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s