GENEL

Kilise Vergisi Nedir?

Kilise vergisi, Almanya, Danimarka gibi ülkelerde kilisenin harcamalarının kiliseye gitmeyenler üzerinde yük oluşturmaması amacına yönelik olarak, kilise üyelerinden ilgili kiliseler için Devletin yaptığı tahsilatları ifade etmektedir.

Kilise vergisi inançla ilgili olduğu için bu tür vergiler “inanç vergisi” olarak da isimlendirilebiliyor veya tanımlanabiliyor.

Almanya, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İsveç, İtalya, İzlanda ve İsviçre’nin bazı kantonlarında halktan zorunlu kilise vergisi alınıyor. İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde ise isteğe bağlı kilise vergisi ödenebiliyor.

gray concrete dome building kilise vergisiKilise vergisi, Almanya’da kilisenin resmi olarak devletten ayrıldığı 19. yüzyılın sonlarından bu yana uygulanıyor. 20. yüzyılın başında dini vergiler yasama düzeyinde konsolide edildi. 1919’da kabul edilen Weimar Cumhuriyeti Anayasası, vergilerin kiliseler için başlıca finansman kaynağı olduğunu belirtti. Sadece Katolikler ve Protestanları ilgilendiren bu verginin toplanması görevi devlete verildi.(1)

Örneğin, kiliselerin üyelerinden topladığı vergi oranı, Almanya’nın Baden-Württemberg ve Bavyera eyaletlerinde kişinin ödediği gelir vergisinin yüzde 8’ine denk gelirken bu oran diğer eyaletlerde yüzde 9 oranında. Kişilerin gelir seviyesinin artmasıyla, üye olduğu kiliseye ödediği vergi de artıyor. Almanya’da azalan üye sayısına rağmen kiliselerin gelirleri rekor artış gösterdi. Alman Ekonomi Enstitüsü’nün (IW) yapmış olduğu araştırmaya göre Katolik ve Protestan kiliseleri yılda yaklaşık 500 bin üye kaybetmelerine rağmen, üyelerinden topladıkları “kilise vergisi” gelirleri 500 milyon euro artarak bu yıl 12,6 milyar euroya ulaştı.  Alman Ekonomi Enstitü üye kaybına rağmen kiliselerin gelirlerindeki artış eğiliminin 2023’e kadar sürmesini öngörüyor. Katolik kilisesinin beş yıl içinde kilise vergisi gelirlerini 8,2 milyar euroya, Protestan kilisesinin de 7 milyar euroya yükseltmesi bekleniyor. (2)

Avusturya, Danimarka, Finlandiya gibi ülkelerde de Almanya gibi sadece bazı dini kurumlara üye olduğunuzu açıkladığınız durumda gelirinizden zorunlu kilise vergisi alınıyor.(3)

09.05.2020

vergidosyasi.com

Dipnotlar:

(1)Sputnik, “Camiye vergi’ Avrupa’daki Müslümanları ayaklandırır mı?”, https://tr.sputniknews.com/analiz/201812281036857684-almanya-cami-ibadet-vergi/

(2) DW, “Kilise gelirlerinde üye kaybına rağmen rekor artış”, 14.12.2018 https://www.dw.com/tr/kilise-gelirlerinde-%C3%BCye-kayb%C4%B1na-ra%C4%9Fmen-rekor-art%C4%B1%C5%9F/a-46752091

(3) Euronews, “Diyanet tartışılırken gündem olan ‘inanç vergisi’ Avrupa’da hangi ülkelerde var, nasıl uygulanıyor?”, https://tr.euronews.com/2020/04/30/diyanet-tartisilirken-gundem-olan-inanc-vergisi-avrupa-da-hangi-ulkelerde-var-nasil-uygula

 

 

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s