GENEL

Helikopter Para(sı) (Helicopter Money) Nedir?

Helikopter para veya helikopter parası; devlet harcamalarının doğrudan merkez bankaları tarafından karşılanmasına verilen addır.(1)

helikopter parası friedman merkez bankası parası ile finansman 1Helikopter para kavramı, İlk kez Nobel ödüllü Amerikalı iktisatçı Milton Friedman tarafından 1969 yılında ortaya atıldı. Friedman’ın “bir helikopter geldiğini ve gökten 1.000 dolarlık banknotlar saçmaya başladığını farz edin.” cümlesiyle açıkladığı politika, deflasyonist bir ortamda merkez bankalarının hükümet teşviklerini ve harcama programlarını doğrudan finanse etmesi olarak tanımlanabilir. (2)

Friedman, insanların gökten saçılan ve bir defalığına dağıtılan bu paraları harcayacağını ve de bunun sonucunda da iç talebin canlanmasıyla kısa sürede enflasyonun artacağına inanıyordu. Helikopter para terimi daha sonra ise 2003 yılında dönemin Fed Başkanı Ben Bernanke tarafından dile getirildi. Açıklamaları ile “helikopter Ben” lakabını bile alan Bernanke, helikopter para uygulamasının bir defalık doğrudan para transferi şeklinde yapılmasındansa vergi indirimi şeklinde de yapılabileceğini belirterek tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.(2)

Helikopter para politikasının avantaj ve dezavantajları (2)

helikopter para nedir avantaj ve dezavantajları

Helikopter para politika ve uygulamaları koronavirüs salgını ile birlikte pek çok ülkede gündeme geldi ve uygulama alanı bulmaya başladı. Helikopter para yanında “vatandaşlık maaşı”, uygulamaları da ciddi şekilde tartışılıyor.

11.05.2020

vergidosyasi.com

Kaynaklar

(1) Yusuf YÜKSEL, Helikopter Parası Nedir?, https://www.yusufyuksel.com/2019/10/helikopter-para-nedir.html
(2) Feyzullah ALTAY, Helikopter Para, Konya Ticaret Odası, Konya, 2016 http://www.kto.org.tr/d/file/helikopter-para-feyzullah-altay.pdf

Could Europe opt for helicopter money to deal with coronavirus?

To save the world: Citizen’s income vs. helicopter money?

What is a Universal Basic Income? – Citizen’s Income

 

 

 

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s