KAVRAMLAR

Vergi Alerjisi Nedir?

Alerji, bağışıklık sisteminden vücuda giren veya temas eden maddelere karşı aşırı duyarlı tepkidir. Alerjik reaksiyona neden olan bir maddeye alerjen denir. Toplumun vergilere karşı aşırı duyarlı tepki verir hale gelmesi vergi alerjisi ile karşı karşıya olduğumuz anlamına gelir.

Vergi Alerjisini, Vergi politika ve uygulamalarında idarenin aşırıya kaçması, hukuksuz uygulamalara imza atması, verginin belli kesimler üzerinde kalması nedeniyle toplumda oluşan vergi karşıtlığı, vergiye karşı oluşan olumsuz durum olarak tanımlayabiliriz.

Vergi alerjisi sadece yüksek vergi oranları nedeniyle oluşmaz, idarenin toplum kesimlerini hiçe sayan uygulamaları, olmadık alanların vergilenmeye çalışılması, bazı mallar üzerindeki vergi yükünün optimal seviyenin çok üzerine çıkması, toplumun bazı kesimlerinin ciddi vergi yükü altında kalması, hatta ödenen vergilerin israf edilmesi durumları da toplumda vergi alerjisine neden olabilir.

Vergi alerjisine karşı en etkili tedavi yöntemi, adil vergileme ve vergilerin toplum yararına harcanması konusunda topluma güven verilmesidir.

20.05.2020

Dr. Hasan AYKIN

Gelir Politikaları E. Genel Müdür Yardımcısı

vergidosyasi.com

 

Not: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve bu yazının aktif linkine yer verilerek alıntı yapılabilir. AYNEN yayımlanamaz. 

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s