BSMV

KAYDİ ALTIN ALIM SATIM İŞLEMİ KAMBİYO İŞLEMİ OLARAK BSMV’YE TABİ OLACAK.

Pek çok kişi yatırımlarını güvenli liman altında değerlendirirken, fiziki altın almanın saklama ve alış-satış fiyat farklarını dikkate alarak, kaydi altın alımı yöntemini tercih etmekteydi. Dövuz kurundaki dalgalanmalarda TL’deki değer kaybuna karşı da yatırımcısını koruyan bu yatırım aracı, aynı zamanda altın fonuna göre vergisel anlamda avantaj  da sağlamakta idi. Ancak Gelir İdaresi bu tür işlemlerdeki yoğunluğu dikkate alarak kaydi altın alım satımının niteliğine ilişkin yorumunu değiştirerek, kaydi altın alım satım işleminin vergileme rejimini tamamen değiştirdi. Konu yargıya taşınır mı? Önümüzdeki günlerde göreceğiz. Aşağıda konunun gelişimi ve vergisel sonucuna yer verdik.

Gelir İdaresi Başkanlığı kaydi altın alım satım işlemlerinin niteliği, statüsü ile ilgili görüşünde değişikliğe gitti. Daha önce fiziki teslimat olmaksızın kaydi olarak altın alınm satım işlemi kambiyo işlemi olarak değerlendirilmemekte idi. Vergileme, altın alım satımı arasında oluşan fark üzerinden %5 BSMV uygulaması şeklinde olmakta idi. GİB yukarıdaki görüşünü değiştirerek kaydi altın alım satım işlemini de kambiyo işlemi olarak değerlendirdi.

Konuya ilişkin olarak Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Türkiye Bankalar Birliğine gönderilen, 21.5.2020 tarihli ve 70903105-180[5601-269-2]-E.53703 sayılı yazıda aşağıdaki açıklamalara yer verilmiştir:

“Bilindiği üzere, 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun kambiyo mevzuatına ilişkin düzenlemelere esas oluşturan Kanundur. Anılan Kanun’un 1 inci maddesinde kambiyo mevzuatında hakkında düzenleme yapılmasına imkan tanınan kıymetler; kambiyo, nukut, esham ve tahvilat, kıymetli madenler ve kıymetli taşlarla bunlardan mamul veya bunları muhtevi her nevi eşya ve kıymetler ile ticari senetlerle tediyeyi temine yarıyan her türlü vasıta ve vesikalar olarak yer almaktadır.

Anılan Kanun uyarınca yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın “Tanımlar” başlıklı ikinci maddesinin (h) bendinde döviz (kambiyo) efektif dahil yabancı parayla ödemeyi sağlayan her nev’i hesap, belge ve vasıta; (j) bendinde kıymetli madenler ise her tür ve şekilde altın, gümüş, platin ve paladyum olarak tanımlanmıştır.

Bu itibarla, kıymetli maden ve dövizin kambiyo mevzuatında düzenlenen değerler olması, kambiyo mevzuatında kıymetli maden depo hesaplarında işlem gören kaydi tutarların açık bir tanımının yer almaması ve özü itibarıyla fiziki teslimat yapılmadığı sürece kaydi ve değeri dövizle belirlenen bir tutarın söz konusu olması hususları dikkate alındığında; vadesiz ve yatırım hesapları üzerinden fiziki teslimat olmaksızın yapılan altın alım satım işlemlerinin kambiyo işlemi olarak değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.”

Kaydi altın alım satımı işleminin statüsünün kambiyo işlemi olarak belirlenmesi üzerine artık kaydi altın alım satım işlemi yapma yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak altın satış işlemi üzerinden 6802 Sayılı Gider Vergileri Kanununun 33 üncü maddesi uyarınca kambiyo işlemlerinde geçerli olan binde 2 oranında BSMV uygulanacaktır. Uygulama son yıllarda toplam vergi gelirlerine göre daha yüksek artış trendine giren BSMV tahsilatları üzerinde nasıl bir etkide bulunur? Bunu zaman gösterecek.

26.05.2020

Dr. Hasan AYKIN

vergidosyasi.com

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s