HARÇLAR

Tapu harcı nereye ve nasıl ödenir?

Tapu harçlarının ödenmesinde genel usul, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödemedir. Ancak artan teknolojik imkanlarla birlikte tapu harcının ödemesinde alternatif yöntemler geliştirilmiştir.

Buna göre tapu harçları, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca tahsil yetkisi verilen kamu bankalarına da ödenebilir. Halk Bankası, Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankasına ait banka ve kredi kartları ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de tapu harç ödemesi yapılabilir.

GİB PORTALI ÜZERİNDEN TAPU HARCININ ÖDENMESİ

GİB tapu harcı sorgulama ve ödeme ekranına aşağıdaki resmi tıklayarak ulaşabilirsiniz:

tapu harcı sorgulama ve ödeme ekranı

Tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmesine paralel olarak, tapu harçlarının farklı şehirdeki şubeler de dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezleri’nden tahakkuk, tahsili ve ödemelerin yine bu ortamlar üzerinden kontrolü mümkün hale gelmiştir. .

Yukarıdakilere ilaveten İnteraktif Vergi Dairesinin web sürümü ve mobil uygulaması (GİB Mobil) üzerinden haftanın her günü 02.00-23.45 saatlerinde kredi ve banka kartlarıyla tapu harç ödemesi yapılması da mümkündür.

WEBTAPU ÜZERİNDEN ÖDEME YAPILMASI

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün webtapu uygulaması da harç ve döner sermaye ödemelerinin kolay bir şekilde ödenmesine imkan veriyor. Aşağıdaki adımları tıklayarak ödemenizi yapmanız mümkündür. 

 

 

10.07.2020

vergidosyasi.com

E-Devlet şifrenizle giriş yaptığınızda weptapu uygulaması üzerinden kolayca ödeme yapabilmektesiniz.