ÖTV

Bilgisayarda ÖTV Var mı?

Bilgisayarda ÖTV var mı? sorusu sıkça soruluyor. Bilgisayar, laptop, tablet gibi ürünlerde Özel Tüketim Vergisi bulunmamaktadır. Başka bir deyişle, bilgisayar, laptop, tablet bilgisayar ÖTV’ye tabi değildir.

Özel Tüketim vergisinin hangi ürünler üzerinden alındığı ÖTV listelerine bakılarak anlaşılır. I, II ve III sayılı listeler belli, spesifik ürün gruplarını (akaryakıt, taşıt, tütün, alkol gibi) IV sayılı liste torba mahiyetinde pek çok ürünü kapsamaktadır. Bu nedenle bilgisayar ve tabletlerde ÖTV bulunup bulunmadığı konusunda bakılacak liste IV sayılı ÖTV listesidir. Orada cep telefonu, oyun konsolu, elektrikli süpürge, çıtçıt tipi tırnak makası ve benzeri ürünler için belirlenmiş ÖTV oranlarını görebilirsiniz. Ancak listede bilgisayar bulunmamaktadır.

Peki Bilgisayarda KDV Oranı Kaçtır?

KDV Kanununa ve Kanunun Cumhurbaşkanına (daha önce Bakanlar Kuruluna) verdiği yetkiye göre üç farklı KDV oranı Söz konusudur. Bunlar:

  • Standart oran %20,
  • İndirimli oran %10 ,
  • Süper indirimli oran %1’dir.

İlgili mevzuata göre %10 ve %1 orana tabi mal ve hizmetlerin listesi Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenmekte bunun dışındaki mal ve hizmetler ise standart oran olan %20 KDV oranına tabi olmaktadır.

Bilgisayar, laptop, monitör, klavye, mouse, harddisk, tablet bilgisayar indirimli KDV oranına tabi listelerde yer almadığı için genel KDV oranı olan %20 KDV’ye tabidir.

Bilgisayar, Tablet Bilgisayar, Laptop’ta TRT Bandrol Ücreti Ne Kadar?

Bilgisayar ve tablet bilgisayarlar üzerinden %4 oranında TRT bandrol ücreti alınmaktadır. Bu oran 26 Mayıs 2022 öncesinde %2 idi.

Bandrola Tabi Cihazlar ve Bandrol Oranları (26.05.2022 Tarihinden İtibaren Geçerli)

Dr. Hasan AYKIN

vergidosyasi.com

Categories: ÖTV

Tagged as: , ,

2 replies »

  1. ben ne bunları hazırlayanlar kadar vergi uzamanıyım nede daha önce devlet yönettim ama üsteki ufuk adlı şahısın yönetim hakkında oradan buradan duydukları yalanlardan başka h,iç bir şey bilmediğinden eminim efendim sen tabletin yoksa ölmezsin ama yatak sayın azssa ventilatorü üretemiyorsan solunum cihazaın yoksa ölürsün artık tabletide mezarın başına dikersin ayrıca Hıristiyan Demokrat Birlik Partileri almanyada sadece vaadlerinden biri o yanlızca ingilterede ünüversite öğrencilerine giriş seviyesi laptoplar verildi ki bu ülkede 5 10 maske için birbirine giriyor ama işte tutarsızlık budur ekipman dağıtarak sosyal devlet olmamazsın

  2. Uzaktan eğitim sürecinde Zoom, Eba vs. gibi canlı derslerin yapılması ve takip edilmesini gerektiren yeni teknolojiye sahip bilgisayarlara olan ihtiyacımız arttı. Yılbaşına kadar Cumhurbaşkanından bilgisayar ve tabletlerde KDV oranının %1’e çekmesini talep ediyorum. Avrupalı ülkeler öğrencisine ve öğretmenine bunları bedava veriyor, biz en azından bunu hak ediyoruz diye düşünüyorum.

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.