GENEL

İç Borç Çevirme Oranı Nedir? Örnekli Açıklama

İç borç çevirme oranı belli bir dönemdeki borç anapara ve faiz ödemelerinin ne kadarının tekrar borçlanılarak karşılandığını gösteren bir orandır. Formülle anlatırsak iç borç çevirme oranı aşağıdaki şekilde formüle edilebilir:

İÇ BORÇ ÇEVİRME ORANI= Dönemdeki Toplam İç Borçlanma/(Dönemdeki Toplam İç Borç Anapara+Faiz Ödemesi)

Peki, iç borç çevirme oranı nasıl yorumlanır?

Örneğin seçilen bir dönemde (aylık, yıllık, çeyreklik, altı aylık) 600 milyon TL borçlanıldı. Buna karşılık 800 milyon TL borç anapara+faiz ödemesi yapıldı diyelim.

İç borç çevirme oranı= 600/800=0,75 olur.

Bu durum, ilgili dönemde borçlandığımız tutardan daha fazla borç ödemesi yaptığımız ve borçlarımızı azaltma yolunda olduğumuz için olumlu bir orana işaret eder. Dolayısıyla iç borç çevirme oranının birden (1) küçük olması borç stoğunun azaldığını göstermesi açısından olumlu bir orandır. Bunun tersi olan 1’den büyük iç borç çevirme oranında ise, ödediğimiz borçtan daha fazla borçlandığımız sonucu çıkar ki, bu borç stoğunun sürekli artışına işaret ettiği için olumsuz bir durumdur.

ÖRNEK

Aşağıda iç borç çevirme oranına ilişkin Hazine Maliye Bakanlığınca yapılan açıklamaya yer verilmiştir. Aşağıdaki açıklama metnine göre 2020 Ocak-Aralık Döneminde iç borç çevirme oranı yüzde 145,3 düzeyinde gerçekleşmiştir. Bunun anlamı 1 lira borç öderken yaklaşık 1,5 lira borçlandığımızdır. Ocak ayı verilerinin ise olumlu seyrettiği anlaşılmaktadır.


Hazine ve Maliye Bakanlığı, borçlanma istatistikleri Ocak ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Hazine nakit borçlanmasında toplam iç borç çevirme oranı yüzde 66,3 olarak gerçekleşti. Bir önceki ayda bu oran yüzde 59,1 seviyesindeydi. 2020 Ocak-Aralık döneminde ise 145,3 düzeyindeydi. Açıklamanın dipnotunda TL cinsi iç borç çevirme oranının yüzde 92,3 seviyesinde gerçekleştiği belirtildi.

Ocak ayında 19,6 milyar TL’si faiz olmak üzere 36,7 milyar TL iç borç ödemesi yapıldığı, buna karşılık 24,3 milyar TL borçlanma gerçekleştirildiği belirtildi.


Categories: GENEL

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.