GENEL

Geniş Tanımlı İşsizlik veya Atıl İşsizlik Oranı Nedir?

TÜİK tarafından ilk kez Mart ayında yayımlanan atıl işsizlik oranı, aslında geniş tanımlı işsizlik oranıdır. AB’ye uyum kapsamında işsizlik verileri içinde yer almaya başlamıştır. Örneğin 2021 yılında genel işsizlik oranı %13,4 olarak açıklanırken, atıl işsizlik oranı 28,3 olarak açıklanmıştır.

Atıl işsizlik, zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşmaktadır. Başka bir deyişle, mevsimlik işsizler ile iş aramaktan vazgeçenlerin de eklenmesi ile bulunan işsizlik oranıdır geniş tanımlı veya atıl işsizlik oranı.

Çalışmaya hazır olup da iş aramayanlar aslında işsiz olduğu halde son 4 hafta içinde iş aramak için başvuruda bulunmamış olanlardır. Genel işsizlik oranlarında bunlar işsiz olarak değerlendirilmiyor. Bunları işsiz saymadığınızda ulaştığınız işsizlik rakamları gerçek işsizliği yansıtmaktan uzaktır.

Aşağıda TÜİK’in 12 Nisan 2021 haber bülteninden atıl işsizlikle ilgili kısım sunulmuştur:


Mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı %28,3 oldu

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 1,2 puan azalarak %28,3 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı %19,8 iken, potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranı %22,5 olarak gerçekleşti.

Mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne ilişkin tamamlayıcı göstergeler, Şubat 2019-Şubat 2021

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.