MUHASEBE AKADEMİ

Yevmiye Kaydı Nedir? Temel Unsurları

İşletmelere yönelik ticari faaliyetler için belge göstermek amaçlı tarih sırasıyla ele alınan ve maddeler oluşturularak yapılan kayda yevmiye kaydı denir.  Muhasebe işlemleri yevmiye kayıtlarına yapılacağından bu aşamada kaydın şekil şartlarının bilinmesi gerekir. Türk Ticaret Kanunu’na göre en azından bulunması zorunlu bilgilere göre hazırlanmış olan yevmiye maddesinin çizelgesi aşağıda verilmiştir.

Yevmiye kaydında bulunması gereken zorunlu unsurlar

Yevmiye kaydında bulunan zorunlu unsurlar.

Yukarıdaki çizelgede ilk sütuna yevmiye madde numarası yazılır. İkinci sütuna ise, yevmiye maddesinde yer alan hesapların defteri kebirdeki sayfa numaraları yazılır. Kayıt yapılan işleme ait hesapların adlarının, tutarlarının ve diğer bilgilerin yazıldığı, işlemin ve bir sonraki işlemin tarihinin yazıldığı iki paralel çizgi arasında kalan alana “yevmiye maddesi” adı
verilir. Bir madde içinde yer alan borçlu ve alacaklı hesap veya hesapların tutar toplamlarının birbirine eşit olması gereklidir (1)

Bir yevmiye maddesi üç biçimde olabilir:

1) Basit madde: Tek hesabın borçlu, tek hesabın alacaklı olduğu madde türüdür(1).

2) Bileşik madde: Birden fazla borçlu hesaba karşılık tek hesabın alacaklı olduğu, ya da tek hesabın borçlanmasına karşılık birden çok hesabın alacaklandığı madde türüdür.

3) Karma madde: Birden çok borçlu hesaba karşılık, birden çok hesabın alacaklı olduğu madde türüdür.

Kaynak: http://auzefkitap.istanbul.edu.tr/kitap/kok/muhvedegerlemeu152.pdf

Categories: MUHASEBE AKADEMİ

Tagged as:

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.