ŞİRKET DEĞERLEME

Alacak Devir Hızı Nedir, Nasıl Hesaplanır? Formülü

Alacak devir hızı nedir?

Alacakların devir hızı, işletmenin alacaklarının bir mali dönem içerisinde kaç defa tahsil edilme kabiliyetinde olduğunu gösterir. Alacak devir hızı oranı ne kadar çok yüksek çıkarsa işletmelerin alacaklarını o kadar çok sıklıkla tahsil ettiği ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla işletme yönetimleri bu ölçümün sonunda yüksek bir devir hızı oranı ile olmalıdır.

Alacak Devir Hızı Oranının Yorumu

Alacak devir hızlarının yüksek çıkması aynı zamanda işletmelerin faaliyet etkinliklerini göstermektedir ki bu oran aynı zamanda işletmelerin faaliyet oranlarının arasında yer almaktadır. Alacak devir hızı, işletmelerin kredili satışlarından doğan ticari alacaklarının ne kadarlık bir süre içerisinde tahsil edildiğini göstermektedir.

Alacak Devir Hızı Formülü

Alacakların devir hızı oranı aşağıdaki formüle göre hesaplanır:

Alacak Devir Hızı Oranı = Kredili Satışlar / Ortalama Ticari Alacaklar

İşletmelerin bu etkinlik sürelerinin optimal seviyede ayarlanması işletmelerin kârlılığına katkıda bulunacağı için işletmelerin faaliyetlerinin daha verimli şekilde gerçekleşmesi ve işletmelerin daha uzun süre ayakta kalması sonuçlarını beraberinde getirecektir. Dolayısıyla işletmeler için devir hızları çok büyük öneme sahiptir.

Alacakların ortalama tahsil süresi

İşletmelerin alacaklarını izlerken kullandıkları oranlardan bir tanesi de alacakların ortalama tahsil süreleridir. İşletmeler ortalama tahsilat sürelerini görerek alacak politikalarına yön verebilir, alacak risklerinin iyileştirilmesini sağlayabilirler.

İşletmelerin ortalama alacak tahsilat süreleri ile alacak devir hızları doğrudan ilişkilidir. Ortalama alacak tahsilat süresi aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır;

Alacak Tahsil Süresi (Gün) = 365 / Alacak Devir Hızı Oranı

Ortalama alacak tahsilat sürelerinin önemli bir yanı da işletmelerin kredili olarak gerçekleştirmiş oldukları satışlarının paraya çevrilme kabiliyetinin ve buna bağlı olarak tahsilat sürelerinin sektörde rekabet hâlinde oldukları diğer işletmelerle kıyaslanabilmesini sağlamasıdır.

Kaynak: Kadir Tuna, halkbank.com.tr

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.