GENEL

KHK İLE İHRAÇ EDİLEN MEMURUN EMEKLİ İKRAMİYE HAKKI

İhraç Edilen Memurun Emekli İkramiyesi

Sezgin ÖNCAN Sözcü Gazetesinde 1 Temmuz 2022 tarihinde kaleme aldığı yazıda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ihraç edilen memurun emekli ikramiyesi alıp alamayacağı, hangi durumlarda emekli ikramiyesine hak kazanacağı sorusunu aşağıdaki gibi cevaplamıştır:

4/c kapsamında 8.235 gün hizmetim varken 2016 yılında KHK ile ihraç oldum. Emekli olabilmek için gerekli 765 günün, 270 gününü askerlik borçlanması, geri kalan günleri de 4/a kapsamında tamamlayarak emekli olmak istiyorum. Hangi statüden emekli olurum? 4/c statüsünden emekli olursam emekli ikramiyesi alabilir miyim? Cemil K.

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun 89. maddesine göre, hizmetlerinin tamamı 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu ve/veya 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4/c maddesi kapsamında geçenlerden emekli aylığı bağlananlara, memuriyetten ihraç edilmiş olsalar da emekli ikramiyesi ödeniyor.

Birden fazla sigortalılık (4/a, 4/b, 4/c, banka emekli sandıkları) kapsamında prim ödemesi olup, birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden aylık bağlananlara ise memuriyet sürelerine ilişkin emekli ikramiyesi ödenebilmesi için, memuriyetlerinin 1475 saylı (eski) İş Kanunu’nun 14. maddesinde belirtilen kıdem tazminatına hak kazanma koşullarına uygun olarak sona ermiş olması gerekiyor.

Memuriyetten ihraç edilmiş olanlar, kıdem tazminatına hak kazanma koşullarını sağlayamamış olduklarından, birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden emekli aylığı bağlanması durumunda ikramiye ödenmiyor.

Ancak müstakar hale gelen yargı kararları sonrası, birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden emekli ayığı bağlanmış olmakla birlikte, 4/c kapsamındaki hizmeti tek başına aylık bağlanması için yeterli olanlara (9 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlamış olup kadın ise en az 20, erkek ise en az 25 yıl 4/c hizmeti olanlara) ikramiye ödeniyor. Memuriyetlerinin kıdem tazminatına hak kazanma koşullarına uygun olarak sona ermiş olması koşulu aranmıyor.

Bu bağlamda, 25 yıllık hizmet süresini tamamlamak için 4/a kapsamında ödeyeceğiniz prim gün sayısı 1260 günden az olacağından 4/c statüsünden emekli olursunuz. Ancak 4/c kapsamındaki hizmet süreniz tek başına aylık bağlanması için yeterli olmayıp, emekli aylığınız birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden bağlanacağından, memuriyetten de ihraç edilmiş olup kıdem tazminatına hak kazanma koşulunu sağlayamadığınızdan, emekli ikramiyesi ödenmez.

Categories: GENEL

Bir Cevap Yazın