MUHASEBE AKADEMİ

Muhasebe Fişi Nedir? Muhasebe Fişi Türleri

Muhasebe Fişi Nedir?

Muhasebe fişi, yevmiye defterine kaydedilecek muhasebe maddesinin yevmiye defterine kaydından önce bir taslağının hazırlanarak bir üst makama doğruluğu onaylatılmak üzere hazırlanan bir belgedir. Muhasebe programlarında, muhasebe fişleri elektronik ortamda oluşturulur. Çıktısı alınan muhasebe fişine, kayda ilişkin belgeler eklenerek dosyalanır. Muhasebe fişinin alt bölümünde düzenleyen ve kontrol edenin (onaylayanın) imza bölümleri bulunur.

Muhasebe fişlerinin kullanımı zorunlu değildir ve standart bir şekli yoktur. Genellikle büyük işletmeler tarafından kullanılır.

Muhasebe fişleri;  Kayıtların kontrolünü sağlama, kayıtlarda düzen sağlama, yanlış kayıt yapmayı önleme, aynı nitelikteki işlemleri toplu olarak kaydetme gibi faydalar sağlar.

Muhasebe Fişi Türleri

Muhasebe fişleri esas olarak üçe ayrılır:

1- Kasa tahsil fişi

2- Kasa tediye (ödeme) fişi

3- Mahsup fişi

Kasa Tahsil Fişi:

Kasa tahsil fişi, işletme kasasına giren paraların nerelerden, hangi nedenlerle alındığını ve hangi hesaplara alacak kaydedileceğini gösteren bir muhasebe fişidir. Kasa tahsil fişi, kasaya para girişlerinde kullanılır. Bu nedenle, kasa tahsil fişinde borçlu hesap her zaman kasa hesabıdır. Karşılığına alacaklı hesap yazılır.

Kasa Tahsil Fişleri birbirini takip eden sıra numarası ile düzenlenir. Fişi düzenleyen işletmenin adı, ünvanı, fişin düzenlenme tarihi, numarası, alacaklı hesap, işlemin açıklaması ve tutarı, fişleri düzenleyenin imzası yer alır.

Kasa tahsil fişi örnekleri:

kasa tahsil fişi örneği.PNG

kasa tahsil fişi

Kasa Tediye (Ödeme) Fişi:

Kasa tediye fişi, işletmenin kasasından çıkan paraların ödenme nedenini ve borç kaydedileceği hesapları gösteren muhasebe fişidir. Kasa tediye fişi, kasadan para çıkışı durumunda kullanılır. Kasa tediye fişinde alacaklı hesap her zaman kasa hesabıdır. Karşılığında ilgili alacaklı hesaplara yer verilir.

Kasa Tediye Fişleri birbirini takip eden sıra numarası ile düzenlenir. Fişi düzenleyen işletmenin adı, ünvanı, fişin düzenlenme tarihi, numarası, alacaklı hesap, işlemin açıklaması ve tutarı, fişleri düzenleyenin imzası yer alır.

Kasa Tediye Fişi örnekleri:

kasa tediye fişi örneği

kasa tediye ödeme fişi

Mahsup Fişi:

Kasa hesabını ilgilendirmeyen işlemler için kullanılır. Kasaya giriş ve çıkış olmayacak şekildeki işlemler için kullanılır. Mahsup fişinde borçlu ve alacaklı hesaplar için iki bölüm bulunur. Bu bölümlerde, borçlu ve alacaklı hesapların kodu, adı ve tutarlarına yer verilir.

Mahsup fişleri birbirini takip eden sıra ile düzenlenirler. Fişi düzenleyen işletmenin adı, ünvanı, fişin düzenlenme tarihi ve numarası, borçlu ve alacaklı hesaplar ve bunların tutarları, işlemin açıklaması, fişi düzenleyenin ve kontrol edenin imzaları yer alır.

Mahsup Fişi Örnekleri:

mahsup fişi örneği 1

mahsup fişi örneği

1 reply »

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s