MÜKELLEF HAKLARI

Mükellef Hakları İcra Kurulu Geliyor. Mükellef (Vergi) Ombudsmanlığı mı Kurulacak?

“Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” isimli sunum, düzenlenen basın toplantısıyla Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından 10 Nisan 2019 tarihinde açıklandı.

Söz konusu sunumda “Vergide Dönüşümü Reformları” adımlarından birisi “Mükellef Hakları” olarak sunuldu. Albayrak, vergide dönüşüm kapsamında mükellef dostu bir vergi sistemiyle, süreçlerin başarısını daha da artıracaklarını, bu kapsamda Mükellef Hakları İcra Kurulu kuracaklarını söyledi.

Bu kapsamda mükelleflerin, vergi süreçlerindeki beyanları ile ilgili yazılı destekleri devreye alacaklarını dile getiren Albayrak, mükellef memnuniyetini düzenli ve sürekli olarak ölçeceklerini, süreçlerdeki eksikleri anında tespit edeceklerini bildirdi.

Albayrak, ayrıca mükellef hakları bildirgesinin bağlayıcı hale gelmesini sağlayacaklarını ifade etti.

Yukarıda belirtilen reformlardan “Mükellef Hakları İcra Kurulu” oluşturulması, yurt dışı örneklerdeki “Mükellef Ombudsmanlığı”, “Vergi Ombudsmanlığı” ve benzeri yapıları akla getirdi. Sunumda çok ayrıntısı verilmemekle birlikte, mükellefin uğradığı haksızlık ve memnuniyetsizliklerin giderilmesine yönelik bir yapılanma amaçlandığı anlaşılmaktadır. Bu tür yapılanmalara ilişkin olarak diğer ülke uygulama örneklerine yer verdiğimiz “Hakemli Makale” olarak da yayımlanmış çalışmaya aşağıdaki linkten erişebilirsiniz:

MÜKELLEF HAKLARINDA YENİ VE İLERİ BİR AŞAMA: VERGİ MÜKELLEFİ OMBUDSMANLIĞI

10.04.2019

Dr. Hasan AYKIN

vergidosyasi.com

 

Not: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve vergidosyasi.com adresindeki aktif linkine yer verilerek alıntı yapılabilir. AYNEN YAYIMLANAMAZ.

1 reply »

Yazımıza ilişkin görüş, eleştiri ve katkılarınızı lütfen bize bildiriniz.