MTV

ARAÇLARIN HURDAYA ÇIKARILMASI VE MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ

Hurdaya çıkarılan araçların trafik tescilden silinme ve motorlu taşıtlar vergisi kapsamından çıkarılması konusunda öncelikle bakılması gereken mevzuat Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 39 uncu maddesidir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 39 uncu maddesinde araçların hurdaya çıkarılması süreci düzenlenmiştir. Buna göre, ekonomik ömrünü doldurma, eskime, yıpranma, kaza, yanma, tahrip edilme ve benzeri nedenlerle kullanılamaz duruma gelen araçlar; sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin dilekçesi üzerine, muayeneye tabi tutulmadan; ilgili vergi dairesinden alınmış motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, gecikme zammı, vergi cezası, trafik idari para cezası ile 25/6/2010 tarihli ve 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 30 uncu maddesine göre verilen idari para cezaları ile geçiş ücreti borcu bulunmadığına dair ilişik kesme belgesinin veya hurdaya ayrılmasında sakınca bulunmadığına dair belgenin ibrazı ve kayıtlarında haciz, rehin, tedbir gibi kısıtlayıcı şerhler bulunmaması halinde, müracaat tarihi itibariyle herhangi bir trafik tescil şube veya bürosunda hurdaya çıkarılır.

Hurdaya çıkarılacak araçtan dolayı yukarıda sayılan hususlarla ilgili borcu bulunmadığının Gelir İdaresi Başkanlığından elektronik sistemle tespit edilebilmesi halinde, belge ibrazı zorunluluğu aranmaz.

Araca ait tescil belgesine “hurdaya çıkarılmıştır” şerhi konularak sahiplerine geri verilir, motorlu araç trafik belgesi ile tescil plakaları geri alınarak iptal edilir. “Hurdaya çıkarılmıştır” şerhi konularak sahiplerine verilen araç tescil belgeleri, araçların hurda olarak satışlarında sahiplik belgesi olarak kullanılır.

Hurdaya ayrılmış araçların tescile esas müracaat formuna ve bilgisayar kayıtlarına hurdaya çıkarıldıklarına dair gerekli kayıt düşülür ve tescil dosyaları iki yıl sonra imha edilir. Tescil plakaları ancak bu sürenin sonunda başka araçlara tahsis edilebilir.

Hurdaya ayrılan araç bilgileri Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik sistemle, bunun mümkün olmaması halinde ise en geç onbeş iş günü içinde yazılı olarak ilgili vergi dairesine bildirilir.

Hurdaya ayrılmış olan taşıtlar, onarımla yenilenseler bile tescil edilemezler. Ancak, kullanılabilir durumdaki motoru ve diğer parçaları, başka araçlarda kullanılabilir. Bunlardan gerekli görülenler kullanıldığı aracın kayıtlarına işlenir.

Bir araca ait tescil bilgilerinin, çalıntı bir araç üzerinde kullanıldığının tespiti üzerine çalınan aracın hak sahibine iade edilmesi ve tescil bilgileri kullanılan bu aracın fiziki olarak bir kısmının veya tamamının bulunamaması halinde, sahiplerinin olayı belgeleyen ilgili kolluk veya adli makamlardan alınmış belge ile müracaatı üzerine, bilgileri kullanılan bu araç durumun tespit tarihi itibariyle yukarıda yer alan süreç uygulanarak hurdaya çıkarılır.

Yukarıdaki düzenlemeler uyarınca hurdaya çıkarılan aracın trafik kaydı silinmekte ve bu silinme işlemi tarihi itibariyle MTV mükellefiyeti son bulmaktadır. Hurdaya ayrılmış aracın tekrar trafiğe tescil işlemi söz konusu olmadığı için bu araçlar için yeniden MTV yükümlülüğünün doğması söz konusu değildir.

23.07.2019

Hasan AYKIN

vergidosyasi.com

12 replies »

 1. 3 adet ara cim var hacizli 3 adet haciz var bunu hurdaya ayira bilirmiyim

  Beğen

 2. Aracımın servis taşıma yaşı dolduğu için hurdaya ayırmam gerek ama çalışmadığı yıllar için bandrol borcu var bu konuda ne yapmam gerek

  Beğen

 3. 1993 tescil tarihli ısuzu marka aracım var 12 yıldır hacizli. 1 yıl önce hacizli yakalamalı hak mahrumiyeti kaldırma isşleminin yapılması için baş vuru yaptım ancak cevap gelmedi. Bu başvurunun sonucunu nasıl öğrenebilirim? olumluysa son 1 yılın ( 1 yıl önce başvuru yapıtığımiçin) MTV borçları vergi dairesinden silinir mi? Ne yapmam gerekiyor?
  Teşekkür ederim.

  Beğen

 4. Talepte bulunduğunuz kuruma 4982 sayılı KAnuna göre bilgi edinme hakkı kapsamında yapmış olduğunuz başvurunun sonucu hakkında bilgi verilmesi talebini içeren dilekçe ile başvurunuz. İlgili KAnun uyarınca (11. madde) ilgililerin 30 işgünü içinde size bilgi vermeleri zorunludur. Diğer hususla ilgili olarak VİMER ile (4440189) görüşmenizi tavsiye ederim. Selam ve saygılar.

  Beğen

 5. Merhaba ,
  Rahmetli babamın üzerine 96 model minibüs var 2008 den buyana MTV borcu var aracı hurdaya ayırmak isitiyorum .
  MTV borcunu ödemeden hurdaya ayrılabilir mi ne yapmalıyım

  Beğen

 6. Arabanın plakasını verip vegi borcunu sildirdik şimdi biz bu aracı tekrardan trafiğe çıkara bilirmiyiz ve ya başkasına sata bilirmiyiz

  Beğen

 7. Merhaba 15 yıl önce aldığım araç satış vermedim Arkadaşımdaydı e devletten silinmiş araç üzerime görünmüyor ama mtv borcu var e devlette görünüyor ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  Beğen

 8. Vergi idaresi, araç sicile kayıtlı olduğu dönemde kimin üzerinde ise o dönemin MTV’sini ilgiliden talep ediyor. Bu nedenle, hangi tarihte trafik tescilden silindiğine bakın. O tarihe kadar olan borcun araç üzerinde gözüken kişi tarafından ödenmesi gerekmektedir. Zamanaşımına uğramış olan borçları rıza ile ödemediğiniz sürece idare tahsile sizi zorlayamıyor. Bu hususa da ayrıca dikkat ediniz.

  Beğen

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s